W planie posiedzenia Sejmu jest także sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (zainicjowanym przez PO). Projekt ma na celu wprowadzenie do kodeksu przepisów wyłączających spod egzekucji sądowej przedmioty, które są niezbędne dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność.
Posłowie zajmą się także sprawozdaniem komisji o poselskim projekcie ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Agencja ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego.
W piątek Sejm będzie głosował nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który przewiduje przywrócenie do polskiego prawa możliwości wykonywania uboju rytualnego, czyli uboju bez wcześniejszego ogłuszania. Nad projektem Sejm debatował 28 maja.
Projekt, który przygotowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, jest identyczny jak odrzucony w lipcu 2013 r. przez Sejm projekt rządowy w tej sprawie. Dopuszcza ubój rytualny zwierząt dla celów religijnych bez ogłuszania oraz wprowadza zakaz stosowania tzw. klatek obrotowych podczas tego typu uboju. Za projektem jest tylko klub PSL, natomiast sprzeciwia mu się cała opozycja i duża część klubu PO. Projekt może zatem zostać odrzucony.
W programie posiedzenia jest także projekt nowelizacji kodeksu karnego autorstwa PiS dotyczący walki z nietrzeźwymi kierowcami. Zakłada wprowadzenie zakazu wymierzania kar w zawieszeniu dla tych, którzy po pijanemu spowodowali katastrofę w ruchu lądowym oraz proponuje konfiskatę samochodów takich kierowców.
Posłowie zajmą się także dwoma projektami, autorstwa posłów Twojego Ruchu. Jeden to nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego, która ma na celu ograniczenie przewlekłości postępowań administracyjnych. Drugi to nowelizacja ustawy o PIT, której celem jest podniesienie kwoty wolnej od podatku i uzależnienie jej od wysokości minimum egzystencji. Posłowie TR proponują, by roczny dochód nieprzekraczający kwoty równej dwunastokrotności minimum egzystencji nie podlegałby opodatkowaniu.
W Sejmie odbędzie się także drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Wprowadza on zmiany w opłatach za studia na drugim kierunku, a także nowe zasady komercjalizacji wyników badań naukowych.
Wśród planowanych zmian jest m.in. otwarcie drogi na studia osobom dojrzałym. Jeśli przepisy wejdą w życie, uczelnie będą mogły danej osobie zaliczyć na poczet studiów wiedzę i umiejętności zdobyte w pracy zawodowej, na kursach czy szkoleniach.
Poza tym według planowanych zapisów, w systemie szkolnictwa wyższego ma być wprowadzony podział na studia o profilu praktycznym, przygotowujące absolwentów do wymagań rynku pracy (tam obowiązkowe będą m.in. trzymiesięczne praktyki) oraz studia o profilu akademickim, w ramach których studenci włączani będą w badania naukowe. Jednostki organizacyjne uczelni (zwykle wydziały) nieposiadające uprawnień do nadawania stopni naukowych, będą mogły prowadzić wyłącznie studia o profilu praktycznym.
Posłowie będą również debatować o dwóch inicjatywach legislacyjnych Senatu. Pierwsza to projekt nowelizacji prawa o adwokaturze, który ma na celu usprawnienie postępowania dyscyplinarnego dotyczącego adwokatów oraz radców prawnych. Druga to propozycja nowelizacji ustawy o PIT, stanowiąca realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zakłada, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych będą otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają m.in. z postanowień układów zbiorowych pracy.
W programie posiedzenia jest sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie zmian w ustawie o PIT i CIT. Głównym celem projektu jest uniemożliwienie firmom wyprowadzanie dochodów do zarejestrowanych za granicą spółek córek. Według autorów projektu zaproponowane zmiany mają na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw, przede wszystkim tzw. rajów podatkowych. Nowe przepisy mają też przeciwdziałać odraczaniu lub unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych.
Sejm wysłucha także informacji o działalności w roku 2013 Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka. (ks/pap)