Zastrzeżenia do porządku obrad Sejmu, gdzie znalazły się projekty ustaw o związkach partnerskich, pod którymi podpisy złożyli posłowie Ruchu Palikota i SLD, zgłosiły kluby PiS i SP. Według PiS projekty są niezgodne z konstytucją. Również Solidarna Polska uważa, że propozycje Sojuszu i Ruchu to "próba obejścia konstytucji".
Dwa projekty Ruchu i Sojuszu dają możliwość zawarcia związku zarówno osobom hetero-, jak i homoseksualnym; zakładają jednak różne rozwiązania w tej sprawie. Dwa kolejne projekty to przepisy wprowadzające do tych ustaw. Pod koniec czerwca sejmowa komisja ustawodawcza uznała projekty za sprzeczne z konstytucją.
Oba projekty przewidują, że związek partnerski zostanie zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie złożą przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego stosowne oświadczenia. Związek mogłyby zawierać wyłącznie osoby, które ukończyły 18. rok życia.
Pierwszy z projektów przewiduje, że partnerzy mają w związku równe prawa i obowiązki oraz udzielają sobie "wzajemnej pomocy i wsparcia, a także dbają o utrzymanie więzi pożycia". Według drugiego - wzajemne prawa lub zobowiązania o charakterze majątkowym lub osobistym partnerzy określaliby w zawieranej w formie aktu notarialnego umowie związku partnerskiego. Byłaby ona przedkładana w USC i zaczynała obowiązywać w chwili zawarcia związku. Projekt daje partnerom także możliwość przyjęcia nazwiska jednego z nich lub połączenia ich dotychczasowych nazwisk.
Według obu projektów ustanie związku następowałoby w przypadku śmierci jednego z partnerów lub gdy partnerzy złożą przed kierownikiem USC oświadczenie o rozwiązaniu związku.
Pierwszy projekt przewiduje ponadto, że partner może żądać rozwiązania związku przez sąd, jeżeli trwale i nieodwracalnie ustały "wszystkie więzi pożycia". Drugi projekt daje partnerowi możliwość złożenia w USC wypowiedzenia związku, który ustawałby po sześciu miesiącach.
We wtorek w porannym głosowaniu posłowie zdecydują też, czy w porządku obrad znajdzie się rządowy projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który też jest punktem spornym posiedzenia. Projekt to realizacja zapowiedzi premiera Donalda Tuska z listopadowego expose.
Zgodnie z propozycją rządową, rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przekroczy 112 tys. zł, stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Odliczenie na trzecie dziecko ma wzrosnąć o 50 proc., a na czwarte i następne - o 100 proc. Rządowy projekt przewiduje też zmiany dotyczące m.in. kosztów uzyskania przychodów, z których korzystają artyści i twórcy. Likwiduje też ulgę internetową.
Posłowie zajmą się podczas czterodniowego posiedzenia rządowym projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ma na celu uporządkowanie systemu potwierdzania uprawnienia do świadczeń zdrowotnych. Nowela dotyczy Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ.
Wprowadzenie elektronicznego wykazu ubezpieczonych zapowiedział na początku roku premier po spotkaniu z lekarzami, którzy prowadzili protest przeciw obowiązującym od 1 stycznia przepisom refundacyjnym.
Według projektu, pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony. Jeżeli weryfikacja nie będzie możliwa za pośrednictwem internetu (np. w przypadku problemów z dostępem do sieci lub wizyty domowej), wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie lub okazanie jednego z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druku RMUA. Zakłada się, że to NFZ będzie płacił za wykonane świadczenia, a potem sprawdzał, czy pacjent był uprawniony, by je otrzymać.
Sejm będzie ponadto debatował nad pilnym rządowym projektem ustawy o nowym Systemie Informacji Oświatowej. Zakłada on zwiększenie anonimowości danych wrażliwych o uczniach gromadzonych w SIO: do Systemu nie będą przekazywane dane powiązane z imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL ucznia, dotyczące objęcia go pomocą psychologiczno-pedagogiczną. W bazie danych SIO będą gromadzone wyłącznie informacje o liczbie uczniów objętych taką pomocą.
W porządku obrad Sejmu jest też projekt autorstwa PO nowelizacji ustawy o systemie oświaty; doprecyzowuje on przepisy dotyczące dotowania szkół publicznych oraz niepublicznych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
W środę w Sejmie odbędzie się kilkugodzinna debata nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa za rok 2011. Posłowie wysłuchają też sprawozdań: o działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2011 roku; o działalności Sądu Najwyższego w roku ubiegłym oraz o działalności Narodowego Banku Polskiego.
Następne - po wakacjach parlamentarnych - posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na koniec sierpnia.(pap)