Do obowiązków resortu należą m.in. przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zdarzeniom zagrażającym bezpieczeństwu powszechnemu. Dotychczas kompetencje te należały do dawnego MSWiA. Ponadto, zgodnie z projektem, w gestii ministra administracji i cyfryzacji znajdzie się też: udzielanie pozwoleń na przeprowadzenie zbiórki publicznej, wydawanie rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania takich zbiórek i zakresu kontroli nad ich przeprowadzaniem. Dotyczy to sytuacji, gdy zbiórka ma być przeprowadzona na obszarze obejmującym więcej niż jedno województwo oraz w przypadku, gdy zebrane ofiary mają być zużyte poza granicą państwa. Projekt stanowi też, że szef MAC będzie też sprawował nadzór nad systemem powiadamiania ratunkowego - będzie upoważniony do wydania aktu wykonawczego określającego sposób funkcjonowania i organizacji centrów powiadamiania ratunkowego i wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego.
Jak wynika ze wstępnego porządku obrad, który opublikowany został na stronach internetowych Sejmu, porządek najbliższego posiedzenia może zostać uzupełniony o drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustaw: o cudzoziemcach oraz o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Proponowana przez rząd nowelizacja ma dostosować polskie prawo do prawa UE. Jak wynika z uzasadnienia projektu, przepisy zakładają m.in. uproszczenie procedury legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Wprowadzają możliwość pozostania na terytorium Polski cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji – w przypadku czasowego braku zatrudnienia. W projekcie przewidziano również obowiązek powiadamiania przez cudzoziemca, w ciągu 7 dni, właściwego organu administracji o utracie pracy.
Porządek najbliższego posiedzenia może zostać ponadto uzupełniony o drugie czytanie przygotowanego przez PO projektu noweli, która ma obniżyć koszty wdrażania poprzedniej nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nowelizowana ustawa weszła w życie z początkiem tego roku, jednak samorządy twierdzą, że nie mają środków na jej realizację, dlatego też zdecydowano o przesunięciu w czasie niektórych rozwiązań, co pozwoli na obniżenie kosztów.
Projekt przewiduje m.in., że asystenci rodziny będą przydzielani tylko wtedy, jeżeli z analizy sytuacji rodziny wynika taka konieczność. W okresie trzech lat od wejścia w życie ustawy (czyli do końca 2014 r.), ośrodek pomocy społecznej będzie mógł, ale nie musiał zatrudnić asystenta rodziny. Po tym okresie zatrudnienie asystenta rodziny ma być zadaniem obligatoryjnym gminy.
Sejm ma się też zająć przygotowanym przez PiS projektem zmian w ustawie o systemie oświaty. Nakłada on obowiązek uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty przy likwidacji szkoły lub placówki publicznej prowadzonej przez jednostki samorządu terytorialnego. Projekt negatywnie zaopiniowały sejmowe komisje edukacji i samorządu terytorialnego.(PAP)
Według wstępnego porządku obrad Sejmu, posłowie mają też zapoznać się z informacją rządu na temat powodów opóźniających się inwestycji drogowych i kolejowych. Na konferencji w ramach podsumowania pierwszych stu dnia rządu PO-PSL, minister transportu Sławomir Nowak zapewniał, że kolejnictwo i drogownictwo to najważniejsze wyzwania dla resort. (ks/pap)