Na rozpoczynającym się dzisiaj, tj w środę 3 kwietnia posiedzeniu, Sejm rozpatrzy sprawozdanie sejmowej komisji w sprawie ustawy deregulacyjnej, obejmującej 50 zawodów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca uwagę, że Komisja Europejska zakwestionowała już takie regulacje, jakie występują w projekcie zmian ustawy o adwokaturze i radcach prawnych.

Sprzeczność z prawem Unii
Chodzi o utrzymanie obecnie obowiązującego rozwiązania, które dla celów zwolnienia z aplikacji przewiduje praktykę wyłącznie w kancelariach polskich. Zdaniem Komisji UE należałoby objąć ustawą także praktykę i doświadczenie w kancelariach państw członkowskich. Natomiast w ustawie Prawo o notariacie ustawodawca nie wziął pod uwagę zamieszkiwania zastępcy notarialnego poza terytorium Polski. W związku z tym może wystąpić trudność z przedstawieniem zaświadczenia z właściwej rady izby notarialnej i podjęciem wykonywania zawodu. Tym samym ograniczone zostanie prawo do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium UE.
Z kolei w projekcie ustawy o komornikach sądowych znajduje się wątpliwy przepis dotyczący nowej przesłanki odwołania komornika  Otóż określono wiek 70 lat dla komornika, z powodu którego musi ustąpić ze stanowiska. Zdaniem MSZ taki warunek ma charakter dyskryminacyjny ze względu na wiek.

Skutki ustawy będą analizowane
Dwa lata po wejściu w życie pierwszej ustawy deregulacyjnej Minister Sprawiedliwości przeprowadzi ocenę skutków jej obowiązywania. Zbigniew Białek, wicedyrektor Departamentu Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości twierdził w czasie prac komisji sejmowej, że ewaluacja ex post jako norma ustawowa była proponowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, po dwóch latach obowiązywania każdej z ustaw.
- W tej chwili zespół tzw. Oceny Skutków Regulacji pracuje z zespołem ministra Jassera z Rady Ministrów nad metodologią takiego opracowania. Ale w systemie naszego prawa w ogóle nie ma ustawowego obowiązku sporządzania OSR, trudno byłoby w ustawie zawrzeć informację, że będziemy tworzyć OSR ex post – dodał, że takie jest też stanowisko Rządowego Centrum Legislacji.