Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" postulat ograniczenia "chorobowego" zgłosiło Ministerstwo Finansów, a propozycję konkretnych przepisów szykuje resort sprawiedliwości. – Minister Gowin nie ukrywał, że nie ma uzasadnienia dla podtrzymywania tego przywileju – mówi rzecznik resortu Patrycja Loose.
Nie można się oprzeć na dokładnych oficjalnych wyliczeniach, ile dni sędziowie i prokuratorzy przebywają na zwolnieniach, gdyż brak takich danych. Sądy i prokuratury nie mają zinformatyzowanego pionu kadr. Przed rokiem na pytania DGP odpowiedziały poszczególne prokuratury apelacyjne i okręgowe. Okazało się, że statystyczny śledczy jest niezwykle schorowany.
Tylko w dolnośląskiej apelacji 580 prokuratorów spędziło ponad 14 tys. dni na chorobowym. Czyli statystycznie każdy z nich był niedysponowany przez 24 dni robocze. Równie długo chorowali każdy z 92 podwładnych prokuratora okręgowego w Koszalinie i 87 prokuratorów z Gorzowa. Zdrowsi są prokuratorzy pracujący po sąsiedzku, w Szczecinie: zaledwie po 16 dni zwolnienia. Ale 209 prokuratorów okręgu łódzkiego przechorowało ponad 5 tys. dni, czyli każdy z nich po 25. Tyle, ile każdy statystyczny prokurator.
– Każdy szef zna problem L4. Pracę musi rozdzielić na zdrowych, którzy wkrótce też mogą pójść na zwolnienie. I tak się to chore koło zamyka – komentuje jeden z wysokich rangą prokuratorów. A prokuratorzy mają dużo większą pulę dni urlopu, która rośnie wraz ze stażem, co oznacza, że w ciągu roku łącznie w urlopem i przeciętnym zwolnieniem okres, gdy nie są w pracy, może przekroczyć trzy miesiące.
- Z naszych informacji wynika, że środowisko nie nadużywa tego przywileju. Sam często bywałem w pracy, choć byłem chory – mówi rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Bartłomiej Przymusiński.
Minister chciałby, aby niższe wypłaty w czasie choroby były uwzględnianie przy wyliczaniu emerytur i rent. To zasada przeniesiona z systemu powszechnego: im więcej przyszły emeryt choruje, tym baza służąca do wyliczenia wielkości emerytury jest mniejsza.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna