"W postępowaniu wykonawczym sędzia może, w drodze wywiadu środowiskowego, zarządzić zebranie wiadomości o sytuacji rodzinnej oraz o zachowaniu się podopiecznego po wydaniu orzeczenia". Tak do niedawna brzmiał art. 259 regulaminu urzędowania sądów powszechnych - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna". Dzięki niemu sędziowie rodzinni mieli możliwość zbadania – przy pomocy kuratora sądowego – sytuacji osoby poddanej opiece lub kurateli po wydaniu orzeczenia. Dziś – za sprawą obowiązującego od lipca nowego regulaminu – już tej możliwości nie mają.
Dlatego konieczna jest - zdaniem sędziów rodzinnych - pilna nowelizacja już nawet nie regulaminu, ale kodeksu postępowania cywilnego tak, by znalazło się w nim „kompleksowe uregulowanie postępowania wykonawczego”. I taki postulat znalazł się w uchwale XVII Kongresu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. W dokumencie, który przesłany zostanie ministrowi sprawiedliwości, I prezesowi Sądu Najwyższego, Krajowej Radzie Sądownictwa i rzecznikowi praw dziecka, sędziowie zwracają uwagę również na brak właściwej procedury umieszczania nieletnich w zakładach psychiatrycznych. Więcej>>>
Sędziowie chcą zmian w prawie rodzinnym
Według obowiązującego obecnie regulaminu sędzia nie może zadecydować o zbieraniu wiadomości o sytuacji rodzinnej oraz o zachowaniu się podopiecznego po wydaniu orzeczenia. Sędziowie zabiegają w MS o zmianę tego przepisu.