O tym, że sędzia Banasik to oficjalny kandydat ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina na prezesa SO w Gdańsku,poinformowała we wtorek TVN24. Banasik ma zastąpić odwołanego pod koniec września Ryszarda Milewskiego. Poprzednią kandydaturę – sędzi Maryli Domel–Jasińskiej – negatywnie zaopiniowało w grudniu zgromadzenie sędziów Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Gdańsku. Negatywną opinię o kandydatce wydała też Krajowa Rada Sądownictwa.

„Zgromadzenie sędziów ma wyrazić zdanie o kandydaturze sędziego Banasika 26 lutego. Mamy nadzieję, że kandydat zyska akceptację i minister będzie mógł po tylu miesiącach powołać nowego prezesa” – powiedziała Ptarycja Loose.

Banasik jest prezesem Sądu Rejonowego w Wejherowie, wcześniej był rzecznikiem prasowym Sądu Okręgowego w Gdańsku. Poprzedni prezes SO w Gdańsku Ryszard Milewski został odwołany pod koniec września. Miało to związek z opisaną przez "Gazetę Polską Codziennie" rozmową sędziego z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera. Milewski miał informować o możliwych terminach posiedzenia dotyczącego zażalenia na areszt szefa firmy finansowej Amber Gold Marcina P. i umawiać się na spotkanie z szefem rządu.