Jak zauważa autor wydanej właśnie książki Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy, przewinienia dyscyplinarne dotyczą naruszenia pewnych reguł postępowania w  danym środowisku i  państwo przekazuje w  tym zakresie określone uprawnienia właściwym organom funkcjonującym w tej grupie. Przemawia za tym przekonanie, że przedstawiciele danego środowiska lepiej znają jego specyfikę, a  w  konsekwencji mogą zastosować sankcje, które będą się charakteryzować większą skutecznością i efektywnością.
- Ponadto, co jest oczywiste, odpowiedzialność dyscyplinarna nie wyłącza możliwości pociągnięcia konkretnej osoby za ten sam czyn do odpowiedzialności prawnej innego rodzaju, np.  karnej, cywilnej czy administracyjnej. Odpowiedzialność dyscyplinarna stanowi swoistą dodatkową dolegliwość, niezależną od poniesienia ewentualnej odpowiedzialności karnej – pisze Wiesław Kozielewicz.
 

imagesViewer


Jak podkreśla wydawca, w publikacji omówiono odpowiedzialność dyscyplinarną zawodów zaufania publicznego: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych oraz notariuszy w świetle standardów wyznaczanych przez orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Przedstawiono w niej podstawowe z punktu widzenia praktyki instytucje dyscyplinarnego prawa materialnego:
•    przebieg poszczególnych etapów postępowania,
•    zawieszenie w czynnościach służbowych,
•    nadzwyczajne środki zaskarżenia w sprawach dyscyplinarnych (wznowienie postępowania dyscyplinarnego i kasację).
W drugim wydaniu opracowania wiele uwagi poświęcono w szczególności najnowszym zmianom w ustawie - Prawo o adwokaturze w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej.
- Moje doświadczenie jako praktyka powoduje, iż prezentowane opracowanie co do  wielu kwestii bliższe jest zarysowi metodyki pracy dla osób orzekających w  sprawach dyscyplinarnych niż teoretycznej analizie niezwykle złożonej i spornej problematyki odpowiedzialności dyscyplinarnej. Zdaję sobie sprawę, że moje stanowisko co do niektórych kwestii prezentowane w tej książce może być odebrane jako dyskusyjne, a czasami będzie sprawiać wrażenie pewnej arbitralności. Uważałem, że lepiej jest jednak przedstawić określoną propozycję rozwiązania mieszczącą się, według mojej oceny, w  standardach obowiązujących w  demokratycznym państwie prawa, niż pozostawić w tym względzie obszar wątpliwości – pisze sędzia Kozielewicz we wstępie do książki.
Jego zdaniem publikacja jest adresowana do osób interesujących się problematyką odpowiedzialności dyscyplinarnej w  zawodach prawniczych. - Mam nadzieję, że sięgną po nią również sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni, notariusze, a  także młodzież prawnicza aspirująca do wykonywania tych zawodów, żeby zapoznać się ze stosunkowo mało znanymi instytucjami z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej – stwierdza autor książki.

Więcej o publikacji>>>