Potrzeba wprowadzenia regulacji wynika z konieczności uporządkowania obecnego stanu prawnego, w którym w różnych aktach prawnych i w odmienny sposób uregulowane są zasady składania oświadczeń majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne - czytalmy w uzasadnieniu projektu. Doprecyzowanie obecnych regulacji a także wprowadzenie jasnych i nie budzących wątpliwości przepisów określających zakres danych niezbędnych do zawarcia w oświadczeniu, jak również skuteczne mechanizmy kontroli oświadczeń, przy adekwatnym systemie sankcji, winny przyczynić się do zwiększenia antykorupcyjnej roli systemu oświadczeń majątkowych.

- Niezgodny z konstytucją i jednoznacznie zły jest pomysł publikowania oświadczeń majątkowych sędziów - uważa prof. Małgorzata Gersdorf ( na zdjęciu), I prezes Sądu Najwyższego. Projekt nowej ustawy o oświadczeniach majątkowych składanych przez osoby pełniące funkcje publiczne w ocenie prof. Małgorzaty Gersdorf, I prezesa SN, nie kwalifikuje się do dalszych prac legislacyjnych. Przede wszystkim profesor podważa jego konstytucyjność i zgodność z praem UE oraz Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności
Zdaniem I prezesa projekt przedstawiony przez Marka Biernackiego, świadczy o zupełnym niezrozumieniu roli niezależnych sądów i niezawisłych sędziów w państwie .

Więcej>>