Następnie wyniki tych analiz przywieźliby do Polski i rozpoczęłaby się dyskusja, jak na bazie naszych zwyczajów i kultury prawnej, możliwości je wprowadzić u nas. Dlaczego prokurator  ma się nie dogadać z podejrzanym o szereg przestępstw, które można by zawiesić, jak w przypadku świadka koronnego?
Dzisiaj świadkowi koronnemu daruje się przestępstwa. Skazywalibyśmy np. za jedno przestępstwo. Jaka byłaby to oszczędność czasu, środków dowodowych. Musi być coś za coś.

- My nie możemy w obecnej dobie skarżyć wszystkich przestępstw. Trzeba by było rozbudować aparat sądowy. Zatrudnić więcej sędziów, ale może o mniejszych umiejętnościach – dodaje sędzia Celej.
Gdyby urząd sędziego miał być istotnie ukoronowaniem kariery, to trzeba by było ściągnąć do sądów dobrych radców prawnych i adwokatów. Muszą być ustalone pewne gwarancje finansowe. Ale jeśli będzie nas więcej, to zarobki nie zostaną podwyższone. Sędzia i wiceminister sprawiedliwości Grzegorz Wałejko mówił, że oceny spowodują lepszą jakość pracy i organizację.
Zdaniem sędziego Celeja oceny okresowe nie wpłyną na sprawność postępowań.
- Nie będę zważał na oceny okresowe, gdyż jako sędzia zachowuję się jak powinienem zawsze się zachowywać – mówi sędzia Celej. – Godnie, punktualnie, z kulturą. To jest klasyka etyki zawodowej sędziego. Powinienem się douczyć logistyki planowania, ale do tego dochodzi się latami praktyki.
Według sędziego Celeja ocena powinna być merytoryczna: czy sędzia jest mądrym sędzią, dociekliwym i sprawiedliwym.