Rada - w oświadczeniu zamieszczonym na jej stronie internetowej - podkreśla także, że nowe przepisy skutkują ograniczeniem dla chorych dostępności do leków refundowanych.
Projekt rozporządzenia w sprawie recept lekarskich jest aktem wykonawczym realizującym systemowe rozwiązania wynikające z ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które były i są niezwykle krytycznie oceniane przez środowisko lekarskie. 
W szczególności przewidziane w art. 6 ustawy oparcie systemu refundacji leków na wskazaniach rejestracyjnych leku, a nie na aktualnej wiedzy medycznej skutkuje drastycznym ograniczeniem dostępności leków refundowanych z powodzeniem stosowanych dotychczas w leczeniu wielu chorób. Sprawi to, że do lekarzy i lekarzy dentystów wystawiających recepty swój żal kierować będą pacjenci, pozbawieni na skutek zmian dostępu do dotychczas refundowanych leków. Doprowadziło to do niespotykanej w skali światowej komplikacji systemu refundacji kosztów farmakoterapii.
Projekt rozporządzenia przewidując, w przypadku leków refundowanych przepisywanych poza wskazaniami objętymi refundacją, konieczność zamieszczania na recepcie poziomu odpłatności „100%”, zwiększa nakładane na lekarzy i lekarzy dentystów obowiązki biurokratyczne, które przeszkadzają w sprawowaniu należytej opieki nad chorymi. Proponowane w treści par. 6 projektu wyłączenie wskaźnika „100%” z katalogu poziomów odpłatności, jako zupełnie odrębnego oznaczenia zamieszczanego na recepcie, ma zapewnić pozory zgodności proponowanych w projekcie rozwiązań z przepisem art. 45 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przepis ten, zmieniony mimo sprzeciwu samorządu lekarskiego nowelizacją z 13 stycznia 2012r. , nakłada na lekarzy i lekarzy dentystów obowiązek wskazywania na recepcie poziomu odpłatności jedynie wówczas, gdy lek występuje w wykazie leków refundowanych w więcej niż jednej odpłatności.
Jak wynika z uzasadnienia ustawy jednym z jej celów było uproszczenie zasad wystawiana recept, tj. ograniczenie obowiązków lekarzy wyłącznie do wskazywania na recepcie uprawnień szczególnych do leków oraz odpłatności, gdy jest ich co najmniej dwie w wykazie. 
Tymczasem proponowana treść projektu rozporządzenia w sposób jaskrawy kłóci się z uzasadnieniem zmian wprowadzonych do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projekt rozporządzenia, zamiast zgodnie z wolą ustawodawcy zmierzać do uproszczenia i odbiurokratyzowania wystawiania recept, w sposób zupełnie dowolny nakłada na lekarzy i lekarzy dentystów dodatkowe, nieprzewidziane w art. 45 ustawy o zawodach, obowiązki związane z określeniem poziomu odpłatności.
W konsekwencji należy podkreślić, że przepis par. 6 projektu nakłada na lekarzy i lekarzy dentystów taką samą ilość biurokratycznych i niezwykle czasochłonnych czynności, jak obowiązek określania stopnia odpłatności dla wszystkich leków będący przedmiotem niedawnego powszechnego protestu lekarzy w postaci „akcji pieczątkowej”.
Przyjęte rozwiązania systemu refundacji stawiają lekarza i lekarza dentystę w sytuacji konfliktu sumienia zmuszając go do leczenia chorych lekami niekoniecznie najbardziej skutecznymi lecz tymi, które zostały zarejestrowane w danym zastosowaniu i są objęte refundacją. Pełny tekst oświadczenia>>> 
 
Źródło: www.nil.gov.pl