Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu Tomasz Koronowski, budynek sądowy przy ul. Płk. Dąbka 21 w Elblągu przekazano do użytku w grudniu ubiegłego roku. Budowa trwała cztery lata. Koszt inwestycji to 58 mln 272 tys. zł, z czego 52 mln zł to koszt robót budowlanych.

Nowy budynek będzie miejscem zatrudnienia dla około 75 pracowników sądu okręgowego i około 185 pracowników sądu rejonowego. Ma 12 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, są w nim 343 pomieszczenia. Jego powierzchnia to 8,8 tys. m kw., a wysokość - 47 m.

Najwyższe piętro, czyli 11., ma przeznaczenie techniczne - służy do obsługi instalacji trzech wind. Na najniższej kondygnacji przygotowano pomieszczenia dla osadzonych. Na parterze mieszczą się biura obsługi interesanta, biura podawcze i kasy obu sądów oraz czytelnia akt i szatnia. Sąd rejonowy będzie dysponował 18 salami rozpraw na trzech pierwszych piętrach, a 11 sal rozpraw sądu okręgowego znajduje się na szóstym i siódmym piętrze.

Piętra 9. i 10. nie będą dostępne dla interesantów – są tam głównie gabinety sędziów i ich asystentów oraz referendarzy.


Ustrój sądów powszechnych. Przepisy z wprowadzeniem>>

Bezpośrednio przy budynku przewidziano 50 miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych, i pięć przy kondygnacji podziemnej, przeznaczonych dla pojazdów służbowych i konwojów, gdyby trzeba było doprowadzić osadzonych. Dodatkowe kilkadziesiąt miejsc parkingowych dla petentów przygotowało miasto w pobliżu przedszkola przy ul. Karowej i wzdłuż ul. Płk Dąbka przy Szkole Podstawowej nr 19.

W budynku sądowym przy placu Konstytucji 1 nadal będzie siedziba prezesa sądu okręgowego oraz pionu karnego obu sądów.

Budowę nowej siedziby sądów w Elblągu poprzedził spór sądowy. Sąsiadująca z działką, na której miał być zbudowany sąd, spółdzielnia mieszkaniowa nie zgadzała się na jego lokalizację. Spółdzielcy uważali, że w pobliżu jest zbyt mało miejsca na parkingi, a po powstaniu sądu większy będzie ruch samochodów. Chodziło także o to, że wysoki budynek miałby ograniczać naturalne oświetlenie mieszkań w niższych spółdzielczych budynkach. Sprawa zakończyła się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA), który wydał decyzję korzystną dla inwestora i uznał, że lokalizacja sądu we wskazanym miejscu jest zgodna z prawem.(PAP)