Kwiatkowski i Seremet widzą potrzebę szerszego wykorzystania przepisów o trybie przyśpieszonym - poinformowała po ich piątkowym spotkaniu rzeczniczka ministerstwa Joanna Dębek.
Kilka dni temu Seremet przesłał do ministerstwa pismo z postulatami zmian w prawie, które mogłyby pomóc w ściganiu sprawców burd na imprezach masowych. Jego zdaniem należy wprowadzić kary za samo zasłanianie twarzy w czasie imprezy sportowej, co ułatwi identyfikację przestępców. Według Seremeta należy ścigać nie tylko chuliganów, ale i organizatorów winnych zaniedbań; dobrym rozwiązaniem jest też wprowadzenie dożywotniego zakazu stadionowego.
W piątek Seremet z Kwiatkowskim ustalili, że w najbliższym czasie prokurator generalny przedstawi zaprezentowane przez siebie idee w postaci projektów zapisów ustawowych. Po ich przekazaniu do MS rozpoczną się prace w trybie roboczym z udziałem przedstawicieli zarówno resortu sprawiedliwości, jak i Prokuratury Generalnej.
W czwartek w MSWiA odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu specustawy na Euro 2012. Specustawa dotyczy zmian w 11 ustawach, w tym w pięciu kodeksach. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo podczas imprez masowych. Projekt przewiduje m.in. elektroniczny monitoring chuliganów stadionowych, sądzenie pseudokibiców na stadionach i zaostrzenie kar za fałszywe alarmy bombowe.
Ponadto wśród zapisów projektu specustawy jest też wprowadzenie kar za posiadania niebezpiecznych narzędzi - m.in. noży i maczet - w miejscu publicznym, np. w drodze na mecz, gdy zachodzi podejrzenie, że mogą być wykorzystane przeciw zdrowiu i życiu innych osób. Dodatkowo ma zostać wprowadzony szerszy zakaz stadionowy, który byłby orzekany przez sąd, np. na wszystkie imprezy sportowe.
Wśród propozycji do specustawy na razie nie ma tych zgłaszanych przez Seremeta. "Nie jestem w stanie ocenić propozycji prokuratora generalnego, bo on nie przedstawił propozycji, tylko ideę" - mówił w poniedziałek Kwiatkowski. Zapewnił wtedy jednak, że projekt może jeszcze być uzupełniany. Projekt ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w maju.
Zbiorczy projekt specustawy nosi tytuł: Ustawa o zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją Turnieju Finałowego UEFA Euro 2012. Został przygotowany wspólnie przez MSWiA i Ministerstwo Sprawiedliwości. W pracach rządu projekt ma charakter priorytetowy.
W piątek Kwiatkowski z Seremetem rozmawiali również o funkcjonowaniu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Prokurator Generalny przedstawił potrzeby związane z aplikacją prokuratorską w tym roku oraz na kolejne lata, a także stanowisko co do potrzeb szkoleniowych prokuratorów. Omówiono też zasady udziału prokuratorów w funkcjonowaniu szkoły. (PAP)