W lipcu 2008 r. UOKiK uznał, że zapisy w umowach ze studentami studiów płatnych, mówiące, że opłat dokonuje się na podstawie oddzielnie publikowanych tabel, naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Urząd uznał, że wysokość opłat powinna być zawarta w samej umowie bądź w aneksach do niej i nałożył na SGH karę w wysokości 271 tys. 570 zł.
SGH odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, twierdząc, że taka praktyka stanowi przyjętą od dawna i zgodną ze zwyczajami akademickimi formę komunikowania się uczelni ze studentami. Podnosiła też, że jest istotnie tańsza niż prowadzenie korespondencji indywidualnej, takiej jak np. aneksy do umów o odpłatności, konieczne w razie zamieszczania stawek opłat w samej umowie. W ocenie SGH, mniejsze koszty komunikacji oznaczają mniejsze koszty prowadzenia studiów – a to z kolei przekłada się na niższe opłaty za studia.
Sąd antymonopolowy w ustnym uzasadnieniu wyroku uznał zarzuty UOKiK za zasadne. Uznał jednak, że kara nałożona na uczelnię nie jest adekwatna do wagi stwierdzonych naruszeń, a w szczególności nie uwzględnia faktu, iż uczelnia po raz pierwszy dopuściła się naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz, że wydanie decyzji UOKiK poskutkowało zaniechaniem stosowania niedozwolonych praktyk.
Sąd zmniejszył więc nałożoną przez UOKiK karę do 27 tys. 157 zł.(PAP)
Sąd zmniejszył karę UOKiK dla SGH
Sąd antymonopolowy 10-krotnie zmniejszył karę, jaką Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na warszawską SGH za stosowanie niedozwolonych zapisów na temat opłat w umowach o płatne studnia - poinformował w piątek UOKiK.