W dniu 8 września 2016 r. na mocy ustawy z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1311 ze zm.) weszły w życie przepisy nakładające na adwokacki i radcowski samorząd zawodowy obowiązek prowadzenia w systemie teleinformatycznym baz danych osób mogących pełnić rolę pełnomocników zawodowych w postępowaniach sądowych. Elektroniczne bazy danych mają być również stale aktualizowane, w przypadku zmiany znajdujących się w nich informacji. W celu umożliwienia dokonania weryfikacji pełnomocników zawodowych działających w postępowaniach sądowych do tych zbiorów informacji mają mieć zapewniony dostęp sądy, Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny, prokuratorzy powszechnych i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Czytaj: Już obowiązują przepisy o bazach danych o pełnomocnikach w postępowaniu cywilnym>>

Zarówno w przypadku korporacji adwokackiej, jak i radcowskiej ustawodawca zdecydował, że wybrane zagadnienia techniczne związane z działaniem systemu teleinformatycznego wykorzystywanego do udostępniania uprawnionym podmiotom danych o pełnomocnikach zawodowych zostaną sprecyzowane w aktach wykonawczych. Nastąpiło to w opublikowanym właśnie rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 września 2016 r. w sprawie minimalnej funkcjonalności oraz warunków organizacyjno-technicznych funkcjonowania systemu teleinformatycznego, w którym Krajowa Rada Radców Prawnych prowadzi listę radców prawnych, aplikantów radcowskich oraz prawników zagranicznych (Dz. U. poz. 1429) oraz rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 8 września 2016 r. w sprawie minimalnej funkcjonalności oraz warunków organizacyjno-technicznych funkcjonowania systemu teleinformatycznego, w którym Naczelna Rada Adwokacka prowadzi listę adwokatów, aplikantów adwokackich oraz prawników zagranicznych (Dz. U. poz. 1430). W obu aktach wskazano, że minimalną funkcjonalnością systemów teleinformatycznych jest możliwość weryfikacji danych wprowadzonych przez podmioty, którym należy zapewnić dostęp do tych systemów. Ma to się odbywać poprzez automatyczne obsłużenie wprowadzonego do systemu zapytania.


W systemach teleinformatycznych powinny być również odnotowywane każde zmiany danych osób, które figurują w elektronicznych bazach danych.

Oba rozporządzenia weszły w życie z dniem 8 września 2016 r.

Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl,