Apelację od wyroku sądu I instancji złożyły dwie strony sporu.
W październiku ubiegłego roku Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny portalu Fronda.pl został uznany przez sąd I instancji za winnego naruszenia "dobrego imienia i godności osoby ludzkiej", gdy napisał, że Alicję Tysiąc można porównać do zbrodniarzy nazistowskich. Sąd dodał, że "żaden światopogląd nie upoważnia do obrażania innych osób".
Pozwany został zobowiązany do zapłaceni 10 tys. zł zadośćuczynienia i jednorazowego przeproszenia na portalu Salon 24, czyli tam, gdzie dokonał wpisu.
Problem w tym, że obraźliwe słowa zostały także opublikowane w książce napisanej wspólnie z wspólnie z Joanną Najfeld. Padły tam słowa:  "Adolf Eichmann też nie łamał hitlerowskich praw, czy to znaczy, że nie można go nazwać mordercą"
Natomiast Alicja Tysiąc żądała 100 tys. zł zadośćuczynienia i opublikowania przeprosin także w "Gazecie Wyborczej" i na łamach "Rzeczpospolitej".
- Istotą sporu jest ochrona dóbr osobistych powódki - godności i dobrego imienia, to nie spór o wolność religijną czy wolność słowa - przekonywał na rozprawie pełnomocnik Alicji Tysiąc - radca prawny Michał Kaszubski.
Przedstawiciel pozwanego adwokat Piotr Kwiecień ripostował: - Pozwany miał prawo używać ostrego języka wobec osoby, która aplikuje do funkcji publicznych, jest radną i działaczką Feminoteki. - Współczesny język portali publicystyki i polityki nie jest językiem Homera - dodał adwokat.

Przypominamy, że w sprawie  Alicjii Tysiąc przeciwko Polsce zapadł 20 marca 2007 r. wyrok w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. W jej sprawie wszyscy lekarze orzekli, iż w związku z patologicznymi zmianami w siatkówce skarżącej ciąża i poród stanowiły zagrożenie dla jej wzroku. Jednakże, odmówili oni, pomimo próśb skarżącej, wydania zaświadczenia pozwalającego na przerwanie ciąży, mogącej spowodować odklejenie się siatkówki, co nie było jednak okolicznością pewną. Trybunał przyznał skarżącej 36 tys. euro odszkodowania.

Ogłoszenie wyroku nastąpi 23 lipca br.

Sygnatura akt I ACA 128/14, Sąd Apelacyjny w Warszawie.