Nowelizacja ustawy pozwoli na wykonywanie zawodu rzecznika patentowego na terytorium Polski przez obywateli krajów unijnych, których kwalifikacje zostały potwierdzone w innym państwie wspólnotowym (w ramach tzw. usług transgranicznych). Projekt przewiduje też możliwość reklamy usług świadczonych przez rzeczników patentowych m.in. w prasie i telewizji.
Ponadto projekt określa zakres szkoleń aplikantów i tryb odbywania egzaminów konkursowych i kwalifikacyjnych, które będą przeprowadzane przez specjalnie do tego celu powołaną Komisję Egzaminacyjną. Od jej decyzji przysługiwać będzie odwołanie do Krajowej Rady Rzeczników Patentowych. Egzamin kwalifikacyjny będzie mógł być powtarzany w całości lub częściach. Szczegóły określi rozporządzenie wykonawcze.
Ustawa ureguluje również stawki opłat rocznych za aplikację. Maksymalna kwota nie będzie mogła być wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość opłaty doprecyzuje Prezes Rady Ministrów w rozporządzeniu do ustawy.
Projekt dopuszcza również możliwość występowania rzecznika patentowego jako pełnomocnika w sprawach z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz porządkuje wewnętrzną strukturę samorządu rzeczników patentowych. Wprowadza także usprawnienia dotyczące postępowania dyscyplinarnego.