Projekt, zaprezentowany przez Bieleckiego we wtorek na spotkaniu ze środowiskiem gospodarczym w Bussines Centre Club, zakłada powołanie ok. 10-osobowego komitetu nominacyjnego, który skupiałby osoby z ogromnym doświadczeniem i pozycją w gospodarce. Członkowie komitetu byliby powoływani przez premiera na 5-letnią kadencję.
Zadaniem Komitetu byłoby poszukiwanie na rynku polskim, ale także za granicą kandydatów do rad nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Kandydaci do Komitetu zgłaszani byliby przez: Ministerstwo Skarbu Państwa, urzędy nadzorcze i regulacyjne, wyższe uczelnie ekonomiczne, organizacje przedsiębiorców, społeczne, zawodowe itp. Bielecki podkreślił, że w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa powinny zasiadać osoby z dużymi kompetencjami i doświadczeniem w biznesie, a nie urzędnicy.
Rada Gospodarcza chce powołania Departamentu Nadzoru Właścicielskiego w MSP, w którym pracowaliby analitycy rynkowi. Reprezentowaliby oni Skarb Państwa na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy i zgłaszali WZA kandydatów na członków Rad Nadzorczych na podstawie rekomendacji Komitetu Nominacyjnego. Zajmowaliby się także monitorowaniem funkcjonowania spółek SP i w porozumieniu z Radami Nadzorczymi formułowali cele strategiczne dla poszczególnych spółek.
Oprócz przewodniczącego Rady, b. premiera, wieloletniego prezesa Pekao Jana Krzysztofa Bieleckiego w skład tego gremium wchodzą: prof. Uniwersytetu Gdańskiego Dariusz Filar, główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers prof. Witold Orłowski, socjolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Ireneusz Krzemiński, była prezes ZUS prof. Aleksandra Wiktorow, prezes zarządu TFI Skarbiec, b. członek RPP Bogusław Grabowski, prezes PZU Andrzej Klesyk, prezes zarządu Banku Zachodniego WBK SA Mateusz Morawiecki, główna ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek oraz główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska SA Jacek Wiśniewski. (PAP)