Tematem posiedzenia Kolegium znalazło się zaopiniowanie projektów budżetów służb specjalnych na przyszły rok. Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, po dyskusji Kolegium wyraziło pozytywną opinię na temat przedłożonych projektów. Kolegium pozytywnie zaopiniowało również projekty wytycznych Prezesa Rady Ministrów dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz wytycznych Ministra Obrony Narodowej dla Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego określające kierunki działania tych służb w 2013 r.
Poruszono także problemy związane z zagrożeniami terrorystycznymi. Przewodniczący Kolegium premier Donald Tusk zapowiedział kontynuowanie dyskusji na temat aktualnych zagrożeń terrorystycznych i podejmowanych w tym zakresie środków bezpieczeństwa na najbliższym posiedzeniu Kolegium.
Podczas posiedzenia przeprowadzono też dyskusję na temat propozycji zmian organizacyjnych i legislacyjnych dotyczących służb specjalnych. Uczestnicy posiedzenia zapoznali się z propozycjami wypracowanymi w ramach Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego prowadzonego przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, a Przewodniczący Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych przedstawił efekty dyskusji na ten temat, która odbyła się na forum Komisji. Premier Donald Tusk zapowiedział, że rezultaty prac Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych zostaną wykorzystane przez zespół roboczy do spraw zmian organizacyjnych i legislacyjnych w systemie służb specjalnych, który zostanie w najbliższym czasie powołany przy Kolegium.
Zespół ma przeanalizować problem koordynacji i nadzoru nad służbami specjalnymi, kontroli działań służb, w tym wykonywanych przez nie czynności operacyjno-rozpoznawczych, podział zadań i kompetencji służb, a także propozycję ujednolicenia i modernizacji pragmatyki służbowej.
Jak informuje CIR, premier podkreślił, że obecnie służby nadmiernie skoncentrowały się na wykonywaniu czynności śledczych, nie kładąc wystarczającego nacisku na pracę analityczną i informacyjną. Konieczne jest wzmocnienie funkcji pozyskiwania informacji wyprzedzających, które umożliwiłyby organom państwa podejmowanie decyzji zapobiegających negatywnym zjawiskom skutkującym poważnymi szkodami dla interesów państwa i obywateli.
Premier zapowiedział, że efekty prac zespołu zostaną przedłożone Kolegium w połowie listopada, a po uzyskaniu akceptacji staną się podstawą do opracowania projektów ustaw.