Zgodnie z planem prac rządu do końca września ministrowie powinni zaakceptować projekt nowej ustawy o systemie informacji oświatowej. Zdaniem MEN, obecne regulacje dotyczące SIO nie dają możliwości kontrolowania kompletności zbieranych danych, a samorządy nie są wyposażone w odpowiednie narzędzia analityczne, które ułatwiałyby weryfikację danych wprowadzonych przez szkoły.
Nowa ustawa będzie zawierała m.in. określenie sposobu tworzenia ewidencji uczniów, nauczycieli oraz rejestru szkół i placówek systemu oświaty, dostosowanie zakresu gromadzonych danych do potrzeb kreowania polityki edukacyjnej oraz doprecyzowanie sposobu gromadzenia danych (przejście z systemu rozproszonego do systemu pozwalającego na wprowadzanie i weryfikowanie danych przez stronę internetową).
W trakcie najbliższego półrocza rząd chce też przyjąć nowe regulacje dotyczące zagospodarowania przestrzennego, które m.in. zlikwidują decyzje o warunkach zabudowy i wprowadzą tzw. urbanistyczne plany realizacyjne. Zakończone zostaną też prace nad projektem przepisów związanych z opieką nad dziećmi do lat 3. Nowa regulacja ma zliberalizować zasady tworzenia placówek dla najmłodszych.
Plan prac rządu na najbliższe pięć miesięcy zakłada także dokończenie prac nad założeniami do kilku ustaw bezpośrednio związanych z funkcjonowaniem i zadaniami administracji samorządowej. Po raz kolejny na liście projektów znalazło się Prawo antykorupcyjne przygotowane przez Julię Piterę, ministrowie zajmą się także w najbliższym czasie ustawą o lobbingu.
Resort środowiska do końca września chce przedstawić na Radzie Ministrów ostateczną wersję założeń do zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o ograniczenie ilości odpadów ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska odpadów i zwiększenie poziomu odzysku i recyklingu odpadów.
Najpóźniej w grudniu mają być także przyjęte wskazówki do nowelizacji ustawy o dyscyplinie finansów publicznych. Gotowy mają być także założenia do ustawy o języku migowym, która ma ułatwić poruszanie się osobom niesłyszącym w sferze publicznej, m.in. w kontaktach z administracją.
Półroczne plany prac rządu są przygotowywane na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Dokument zawiera obok nazw projektów ustaw i rozporządzeń także krótki opis i uzasadnienie potrzeby wprowadzania zmian.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP