Jak poinformowano w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu rządu, w założeniach określono zasady udzielania informacji prawnej. Ma ona polegać m.in. na udzielaniu informacji o aktualnym prawodawstwie, o prawach i obowiązkach wynikających z obowiązujących przepisów, a także instytucjach właściwych do załatwienia sprawy. Uprawnionymi do skorzystania z informacji prawnej będą wszystkie osoby fizyczne, które będą mogły skorzystać z bezpłatnej infolinii.
Niestety komunikat nie podaje żadnych szczegółów projektowanego systemu. Wynika z niego tylko, że będzie on obejmował  tylko informację prawną. Rada Ministrów zobowiązała ministra sprawiedliwości do pilnego przygotowania koncepcji udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Program ten byłby realizowany pilotażowo, zanim wejdzie w życie ustawa o takiej pomocy.
Z przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej dla osób fizycznych, którego założenia od  24 sierpnia 2009 roku umieszczone były na stronie internetowej resortu z informacją, że zostały przekazane do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów, do dalszych prac legislacyjnych skierowana została tylko część dotycząca informacji prawnej. Według zapowiedzi ministerstwa, drugi element systemu, czyli bezpłatna przedsądowa pomoc prawna, obejmująca sporządzanie pism procesowych do sądu czy organu administracji publicznej, będzie w przyszłości realizowana w ramach ogólnopolskiego programu pomocy prawnej ze środków resortowych. Według założeń do projektu, udzielenie pomocy prawnej ma być uzależnione od sytuacji materialnej osoby ubiegającej się o jej przyznanie. Kryterium ma być posiadanie prawa do otrzymywania przez daną osobę świadczenia z pomocy społecznej w postaci zasiłku stałego lub zasiłku okresowego.