Takie m.in. zmiany w Radzie Ministrów zaproponował premier, a zatwierdził we wtorek w południe prezydent Andrzej Duda.

Nowym ministrem finansów została Teresa Czerwińska, ministrem zdrowia Łukasz Szumowski, a Andrzej Adamczyk został powołany na ministra infrastruktury (wcześniej pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa).

Czytaj: Ministrowie mają nowe resorty, ale ustawa o działach stara>>

Wcześniej prezydent Duda odwołał ze stanowisk m.in.: szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu środowiska Jana Szyszkę, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, minister cyfryzacji Annę Streżyńską. Jej następcy nie powołano, ale wberew wcześniejszym pogłoskom Ministerstwo Cyfryzacji pozostaje i niebawem ma być powołany szef tego resortu. - Na razie nadzór nad nim pełni premier Mateusz Morawiecki - powiedziała we wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska..

- Nie chcemy być rządem dogmatycznym, doktrynalnym, skrajności; chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwem - powiedział po uroczystości w pałacu prezydenckim premier Mateusz Morawiecki. -
Nasz rząd nie jest przeciwko komuś, jest rządem za nową, coraz lepszą Polską i za nowymi celami. Ci, którzy dotąd pełnili funkcję w rządzie wykonali swoją pracę bardzo dobrze, bardzo im dziękuję - dodał.

- W roku stulecia odzyskania niepodległości czuję, że jest to dla nas ogromne zobowiązanie, żebyśmy byli rządem wielkiej modernizacji, modernizacji Polski, ale dla ludzi, dla polskich rodzin, dla polskiego społeczeństwa i siły państwa polskiego - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak został odwołany ze stanowiska i mianowany szefem MON na miejsce Antoniego Macierewicza. Mariusz Błaszczak był szefem MSWiA od 16 listopada 2015 r.

Teresa Czerwińska została nowym ministrem finansów. Wcześniej jako wiceminister finansów odpowiadała za budżet, zastępując Hannę Majszczyk.Jak informuje resort finansów w nocie biograficznej na temat Czerwińskiej, nowa szefowa ministerstwa jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie finanse.

Prof. Łukasz Szumowski, dotychczasowy wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, został we wtorek powołany na ministra zdrowia. Jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w MNiSW, a od listopada 2016 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w tym resorcie. Zajmował się m.in. sprawami Departamentu Nauki (to m.in. sprawy finansowania badań naukowych, ocena parametryczna jednostek naukowych).

Jacek Czaputowicz, dotychczasowy wiceszef MSZ ds. prawnych i traktatowych, b. dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, opozycjonista z okresu PRL, został nowym ministrem spraw zagranicznych.
Zastąpi na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego. Jest związany z resortem dyplomacji od 1990 r. W MSZ pełnił m.in. funkcje wiceszefa i szefa departamentu konsularnego i wychodźstwa, dyrektora departamentu strategii i planowania polityki zagranicznej oraz dyrektora Akademii Dyplomatycznej. Podsekretarzem stanu ds. prawnych i traktatowych został mianowany we wrześniu 2017 r.

Jadwiga Emilewicz, dotychczasowa wiceminister rozwoju została ministrem przedsiębiorczości i technologii. Od listopada 2015 roku pełniła funkcję wiceministra w resorcie rozwoju pod kierownictwem Mateusza Morawieckiego, gdzie odpowiadała m.in. za innowacje.
Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła przewód doktorski.

Dotychczasowy wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński stanął na czele resortu inwestycji i rozwoju. Był współtwórcą "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". W latach 2005–2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, kierowanym wtedy przez Grażynę Gęsicką (w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego) oraz Elżbietę Bieńkowską (w gabinecie Donalda Tuska). Niedługo po powstaniu rządu Donalda Tuska odszedł.

Henryk Kowalczyk  zastąpi na funkcji ministra środowiska Jana Szyszko. Szyszko był szefem resortu środowiska od dwóch lat, Kowalczyk natomiast był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Andrzej Adamczyk został powołany na ministra infrastruktury. Jednocześnie został odwołany z funkcji szefa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, co oznacza likwidację tego resortu.