Projekt nowelizacji przygotowano ze względu na konieczność wypełnienia przez nasze państwo zaleceń Porozumienia Kopenhaskiego w sprawie zmian klimatu, zawartego w Danii w 2009 r. Porozumienie to zobowiązuje Polskę do pomocy krajom rozwijającym się. Zgodnie z nim, w latach 2010-2012 kraje rozwinięte mają wspólnie zapewnić nowe i dodatkowe finansowanie „Fast start financing” w wysokości do 30 mld USD. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na działania: umożliwiające krajom rozwijającym się adaptację do zmieniającego się klimatu, redukujące emisję gazów cieplarnianych oraz poprawiające efektywność transferu do nich technologii środowiskowych. Unia Europejska w latach 2010-2012 zobowiązała się zapewnić na ten cel 7,2 mld euro, tj. 2,4 mld euro rocznie.
Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, zaproponowane rozwiązania:
- umożliwiają Polsce udzielanie pomocy w ramach „Fast start financing” z rezerwy celowej budżetu państwa;
- zapewniają udzielanie przez nasz kraj pomocy na podstawie „Fast start financing” z wykorzystaniem rozwiązań stosowanych przez ministra spraw zagranicznych do realizacji pomocy rozwojowej;
- stwarzają możliwość przekazywania środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do budżetu państwa w celu dofinansowania zadań związanych z „Fast start financing”, realizowanych przez ministra spraw zagranicznych.
Nowe przepisy służą promowaniu zasady zrównoważonego rozwoju w krajach rozwijających się, czyli powinny przyczynić się do rozwoju gospodarczego i poprawy warunków życia w tych państwach.