Rozwiązania przyjęte w projektowanej ustawie mają również na celu umożliwienie rodzicom i opiekunom dzieci podjęcia aktywności zawodowej.
Słuzyć temu ma m.in. poprawa dostępu do wczesnej edukacji, co znacząco podwyższy jakość kapitału ludzkiego i w przyszłości przełoży się na wyższą stopę wzrostu gospodarczego, promocja równości rodzinnej i zawodowej między kobietą i mężczyzną,  zapewnienie opieki większej liczbie dzieci przełoży się na szybszy powrót kobiet na rynek pracy i wzrost ich aktywności zawodowej, a także większa aktywność zawodowa kobiet oznacza lepszą sytuację dochodową ich gospodarstw domowych i co za tym idzie, ograniczenie skali ubóstwa.
Przewiduje się, że opieka nad dziećmi w wieku do lat 3 może być sprawowana w żłobku, klubie dziecięcym, a także przez dziennego opiekuna oraz nianię. Żłobki będą mogły być tworzone i prowadzone przez gminy w formie gminnych jednostek budżetowych lub ich prowadzenie będzie mogło być zlecane w drodze konkursu, podmiotowi zewnętrznemu. Ponadto tworzyć i prowadzić żłobki będą mogły osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Zlecenie przez gminę tworzenia i prowadzenia żłobka odbywać się będzie na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
W żłobku odbywać się będzie całodzienna opieka nad dzieckiem, w wymiarze maksymalnie 10 godzin dziennie względem każdego dziecka (projektodawcy przewidują możliwość przedłużenia opieki o 1 godzinę za dodatkową opłatą).
Drugą formą opieki na dziećmi ma być klub dziecięcy, czyli instytucja opieki dla dzieci w wieku od około 1 roku (w zależności od psychomotorycznego rozwoju dziecka) do 3 lat (w wyjątkowych przypadkach wskazanych w projektowanej ustawie - do 4 lat) prowadzona przez osobę mającą kwalifikacje zawodowe takie jak opiekun w żłobku. Dzieci będą mogły przebywać w tych placówkach nie dłużej niż 5 godzin dziennie.
Kolejną formą opieki nad dziećmi będzie tzw. dzienny opiekun sprawujący opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia życia do 3 lat (wyjątkowo – w przypadkach wskazanych w projekcie ustawy, do 4 lat), w swoim domu lub mieszkaniu.
Ostatnią, przewidzianą w projekcie, formą opieki na dziećmi będzie niania. Niania będzie osobą, która sprawuje indywidualną opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia życia do 3 lat (wyjątkowo – w przypadkach wskazanych w projektowanej ustawie, do lat 4) zatrudnioną w tym celu przez rodziców na podstawie umowy uaktywniającej, do której stosuje się – w zakresie nieuregulowanym w projekcie - odpowiednio przepisy o zleceniu.
W przypadku umowy uaktywniającej za osobę zatrudnioną przez rodziców w charakterze niani opłacana będzie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z budżetu państwa, składka na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę.

Więcej >>> www.lex.pl/samorzad