Rząd ma rozpatrzyć na wtorkowym posiedzeniu projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych przygotowany przez Urząd Zamówień Publicznych (UZP), któremu swoje propozycje zmian przekazało m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy wysokości progu przetargowego, od którego ośrodki badawcze i instytucje naukowe mają rozpisywać przetargi na zakupy np. materiałów i odczynników laboratoryjnych. Obecnie przetargi rozpisuje się na wszystkie zakupy warte więcej niż 14 tys. euro, co znacznie spowalnia prowadzenie badań naukowych.

Progi przetargowe określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej wynoszą: 130 tys. euro m.in. dla zamawiających z sektora finansów publicznych; 200 tys. euro dla pozostałych zamawiających; 400 tys. euro dla "zamawiających sektorowych" oraz 5 mln euro dla robót budowlanych dla wszystkich zamawiających.

UZP proponuje ustalenie progu w wysokości: 30 tys. euro. Natomiast resort nauki zaproponował podniesienie progu do 130 tys. euro - dla zamówień realizowanych przez Polską Akademię Nauk; dla zamówień uczelni, instytutów badawczych oraz międzynarodowych instytutów naukowych działających w Polsce próg miałby wynosić 200 tys. euro. Jak powiedział rzecznik prasowy MNiSW Kamil Melcer, ostateczne ustalenia w sprawie progu przetargowego mają być znane po wtorkowym posiedzeniu rządu.

MNiSW proponowało też m.in. by zgodnie z nowymi przepisami naukowcy mogli zamawiać bez przetargu: kolejne partie dostaw u tego samego dostawcy; rzeczy wytwarzane wyłącznie w celach badawczych, doświadczalnych lub rozwojowych, a nie w celu zapewnienia zysku lub pokrycia kosztów badań lub rozwoju.

Z kolei UZP zaproponował zmiany, dzięki którym prostsze byłoby planowanie i szacowanie wartości zamówień na uczelniach o bardzo rozbudowanej strukturze. UZP proponuje np. umożliwienie negocjacji z jednym wykonawcą na dostawy sprzętu badawczego, jeżeli jest on jedynym wykonawcą zdolnym do realizacji zamówienia.

Znowelizowania przepisów ustawy chce także szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski. Centrum informacyjne ministerstwa poinformowało, że "proponowane przez ministra kultury zmiany w ustawie są realizacją postulatów środowisk twórczych i naukowych".

Projekt zakłada m.in. zwolnienie artystów i twórców od obowiązku składania oświadczeń o "spełnieniu warunków udziału w postępowaniu przetargowym". W praktyce sprowadza się to bowiem do sytuacji, w której np. uznany artysta zmuszony jest udowodnić na piśmie, że umie śpiewać, tańczyć lub tworzyć. (ks/pap)