Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje zmianę przepisów obecnie odnoszących się do PKWiU 1997 r., która ma obowiązywać dla celów podatkowych do końca 2010 r. Po wejściu w życie tej nowelizacji, czyli od 1 stycznia 2011 r., zmienione przepisy będą odwoływać się do nowo wprowadzonej PKWiU z 2008 r., która obowiązuje od początku 2009 r. Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, znowelizowane przepisy nie zmienią merytorycznie przepisów podatkowych.
Ta sama motywacja przyświeca projektowi nowlizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o uwzględnienie w przepisach tej ustawy i załącznikach do niej nomenklatury oraz symboli statystycznych wynikających z PKWiU 2008 r., która   obowiązuje od początku 2009 r. Ta zmiana pozwoli podatnikom VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencji dla potrzeb tego podatku i dokumentacji statystycznej. Projekt nowelizacji przewiduje, że przy identyfikacji towarów oraz określaniu zakresu świadczonych usług  będą stosowane klasyfikacje statystyczne – jeżeli przepisy o VAT w tym zakresie powołują symbole statystyczne.
Przy okazji jednak zaproponowano także likwidację załącznika nr 4, który zawiera wykaz usług zwolnionych z VAT, i przeniesienie tej tematyki do treści ustawy. - Aby zapewnić pełną zgodność przepisów krajowych z dyrektywą 2006/112/WE, zapisy dotyczące zwolnienia usług z VAT wzorowano  na regulacjach zawartych w ww. dyrektywie - czytamy w rządowym komunikacie. Zgodnie z projektem, zwolnienie z VAT usług szkoleniowych i edukacyjnych dotyczyłoby podmiotów, które będą wpisane do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub uzyskają akredytację na podstawie przepisów o systemie oświaty. - Taki zapis jest zgodny z dyrektywą - twierdzą autorzy projektu. Jednak dla wielu szkół ta zmiana oznaczać będzie obowiązek płacenia 22 proc. VAT, ponieważ nie wszystkie one mają wspomniane akredytacje.
Zmiany dotyczą także usług finansowych. Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, obecnie sprzedaż wierzytelności własnych nie jest opodatkowana i nie zakłada się tego w projekcie. Do projektu nowelizacji nie wprowadza się też zasad związanych z potwierdzaniem odbioru faktury korygującej. Obowiązują one od dawna w ustawie o VAT. - Wszelkie zmiany dotyczące tej tematyki mają charakter techniczny i związany wyłącznie z dostosowaniem zapisów do nowej klasyfikacji statystycznej. Jednocześnie zakłada się, że zwolnienie z VAT obejmie udzielanie kredytów i pożyczek oraz towarzyszące temu usługi pośrednictwa i zarządzania - można przeczytać w komunikacie z wtrokowego posiedzenia rządu.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.