27 listopada 2015 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się debata „Czy prywatyzacja majątku Skarbu Państwa jest dobrą drogą budowania bezpieczeństwa gospodarczego Polski?” zorganizowana przez Konsorcjum Bezpieczeństwo Gospodarcze Polski oraz Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.
W wydarzeniu wzięli udział ministrowie skarbu państwa po 1989 roku oraz wielu gości, ekspertów z branży prawniczej, świata biznesu i ogólnopolskich oraz lubelskich instytucji otoczenia biznesu.
Debatę poprowadził Wojciech Słowiński, partner PricewaterhouseCoopers. W gronie panelistów znaleźli się Tomasz Gruszecki, Emil Wąsacz, Jacek Socha, Aleksander Grad oraz Włodzimierz Karpiński.

Poszukiwanie definicji bezpieczeństwa
Paneliści zgodzili się z tezą, że nie ma jednej definicji bezpieczeństwa gospodarczego Państwa. Oprócz standardowych sektorów gospodarki, które stanowią cele strategiczne państwa, jak militaria czy energetyka, z roku na rok nowe sektory gospodarki są sekurytyzowane bezpieczeństwem gospodarczym i dzisiaj już mówimy
o cyberbezpieczeństwie czy też bezpieczeństwie żywnościowym. Przesuwa się również środek ciężkości z bezpieczeństwa militarnego na bezpieczeństwo gospodarczego. Emil Wąsacz, minister skarbu państwa w latach 1997 – 2000 uważa, że dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwa prywatne i państwowe są kluczem do bezpieczeństwa gospodarczego kraju. Państwo omnipotentne nie jest dobrym system gospodarczym, dlatego państwo powinno wyraźnie nałożyć samoograniczenie do pewnych tylko obszarów i co za tym idzie zabezpieczyć środki finansowe na te obszary. Reszta powinna spoczywać w rękach prywatnych podmiotów.

Jak daleko prywatyzować?
Uczestnicy debaty rozważali również, w jakich sektorach gospodarki można przedstawić pozytywne przykłady udanych prywatyzacji spółek państwowych. - Jestem zwolennikiem prywatyzacji rynku ochrony zdrowia. Uważam, że wpuszczenie kapitału zagranicznego do obcego kraju jest dobrym kierunkiem w tym sektorze. Dostarcza to niezbędnego know-how dla polskich rozwijających się w tej branży firm przez co tworzy się lepsza jakość służby zdrowia dla polskiego społeczeństwa – powiedział prof. Tomasz Gruszecki, minister skarbu państwa w latach 1991-1992.
Jacek Socha, Minister Skarbu Państwa w latach 2004-2005 podkreślił, że kapitał prywatny jest zdecydowanie lepszy niż kapitał państwowy i prawidłowo przeprowadzana prywatyzacja jest przyszłością gospodarczą Polski. – Zgadzam się z Ministrem Morawieckim i chciałbym, żeby była większa akumulacja kapitału rodzimego w Polsce. Ale pytanie jest następujące:
w jaki sposób zwiększyć inwestycje, które są w Polsce obecnie na nie małym poziomie ponieważ około 20%. Dla porównania wielkość inwestycji w gospodarce na poziomie około 30 % na świecie jest tylko w Indonezji i Korei, natomiast w Czechach wynosi ona około 24 %. Mam nadzieję, że za kolejne 25lat obecnie prowadzonej transformacji i prywatyzacji Polska będzie silna kapitałowo w prywatnym sektorze, przez co będzie zabezpieczona gospodarczo. – dodał obecny Partner PwC.
   
Aleksander Grad najdłużej funkcjonujący minister skarbu państwa w ostatnim 25-leciu, w latach 2007 – 2011 dodał:  Bezpieczeństwo kraju jest wtedy kiedy jest silna gospodarka,
a filarem silnej gospodarki są prywatne przedsiębiorstwa. Musimy jednak pamiętać o tym, że aby przedsiębiorstwa prywatne były silne to Minister Skarbu Państwa winien w taki sposób zabezpieczyć je żeby mogły normalnie i racjonalnie funkcjonować na rynku. Uważam, że państwo polskie powinno budować silną gospodarkę na prywatnej przedsiębiorczości. Jednak powinny zostać ustalone jakie sektory czy nawet konkretne firmy powinny pozostać pod kontrolą państwa oraz, a nawet przede wszystkim wyjaśnić dlaczego mają pozostać, jak będą realizowane cele państwa oraz jakie będę mechanizmy regulacyjne aby te firmy były w stanie zrealizować postawione przed nimi cele.

Analizowanie ostatnich 25-lat transformacji gospodarczej polski prowadzi do wniosków, że można wskazać zarówno pozytywne jak i negatywne przykłady podkreślił Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa w latach 2013-2015. – Dzisiaj oceną, w jaki sposób ta transformacja została przeprowadzona jest to jak wyglądamy na tle naszych sąsiadów
i regionu UE. A wyglądamy tak, że przez ostatnie 8 lat było 24 % bogacenia się Polski i polskiej gospodarki czyli wzrostu krajowego brutto przy średniej unijnej na poziomie 0,5 % . Dziś bezpieczeństwo jest wprost uzależnione od siły gospodarki. Siła polskiej gospodarki stanowi bezpośrednio o bezpieczeństwie państwa zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Ponieważ jeżeli będzie silna gospodarka to będzie silna armia, będą dobre podatki na opłacanie sił policyjnych. Sprawą fundamentalną jest oczywiście określenie tego ile państwa w gospodarce i ja także zgadzam się z tą tezą – dodał Minister Karpiński.

Dobry rynek i silna giełda
Podsumowując większość z panelistów zgodziła się z tezą, że silny rynek kapitałowy, silna giełda jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa gospodarczego państwa, ponieważ przekłada się na bezpieczeństwo dla przedsiębiorców, którzy mają te firmy, to także bezpieczeństwo ich akcjonariuszy. Dodatkowo gospodarka winna być oparta na silnej przedsiębiorczości prywatnej, z zabezpieczeniem strategicznych sektorów gospodarczych przez państwo, ale nie tylko pod względem własnościowym a także finansowym. Co byli Ministrowie Skarbu Państwa doradziliby obecnie funkcjonującemu? Na pewno koncentrowanie nadzoru nad strategicznymi firmami ze punktu widzenia bezpieczeństwa gospodarczego państwa oraz odejście od dualizmu nadzorczego i rozproszenia zarządzania tymi spółkami.