Prof. Irena Lipowicz rozmawiała w piątek, 9 lutego br. na ten temat z Katarzyną Szymielewicz, prezeską Fundacji Panoptykon i prawnikiem, uznawanym za eksperta i  reprezentanta środowiska internautów Piotrem Waglowskim.
Rzecznik poinformowała, że wystąpiła w sprawie umowy ACTA do europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, władz Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana oraz Ombudsmanów państw Grupy Wyszehradzkiej i Litwy . RPO poinformowała o toczącej się w Polsce debacie na ten temat, jak również poprosiła ombudsmanów o informację i opinie, najlepiej do 17 lutego.
Zdaniem ekspertów podpisanie i ratyfikacja ACTA może spowodować zmiany w systemie prawa państw członkowskich UE – pisze nasz rzecznik - wynikające z pojawienia się nowego aktu prawa międzynarodowego, co może skutkować nałożeniem na podmioty, zarówno publiczne jak i prywatne, nowych obowiązków. Można przypuszczać, że po ratyfikacji ACTA pojawi się silna presja dla wprowadzenia w poszczególnych państwach–sygnatariuszach modelu ochrony lansowanego przez twórców ACTA – podkreśla prof. Lipowicz.  
Wyraziła też obawy jaki wpływ ratyfikacja ACTA będzie miała na
przyszłość prawa ochrony własności intelektualnej w Europie i skorelowany z nim zakres dostępu obywateli do dóbr kultury.
Jej zdaniem wprowadzenie instrumentu prawa międzynarodowego, takiego jak ACTA, może przyczynić się w pewnym stopniu do petryfikacji tego systemu i ograniczenia możliwości debaty nad nowymi rozwiązaniami, które w dobie rozwoju nowych technologii zapewniłyby jak najszerszy dostęp do dóbr kultury przy jednoczesnej dbałości o prawa twórców. Konieczność zapewnienia równowagi pomiędzy różnymi wartościami, dobrami i prawami jest zadaniem należącym do władz publicznych.  
Wątpliwości w tej sprawie mogą w dużej mierze dotyczyć zapisu mającego na celu zaangażowanie podmiotów prywatnych, jakimi są dostawcy usług sieciowych, do ścigania ewentualnych naruszeń prawa autorskiego poprzez zabezpieczenie i przekazywanie m.in. danych użytkowników dopuszczających się takich naruszeń organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi – podkreśla nasz RPO.  
Rzecznik oczekuje od adresatów przekazania – na bazie ich wiedzy, doświadczeń i refleksji – ich opinii, które pomogłyby w ukształtowaniu polskiego stanowiska krajowego. Zadeklarowała pełną otwartość informacyjną ze strony Polski.