Jak informuje biuro RPO, ze skaragmi w tej sprawie wystąpili zarówno kibice jak i trenerzy piłki nożnej. W tej sytuacji rzecznik praw obywatelskich, jako konstytucyjny organ stojący na straży praw i wolności obywateli, postanowił zwrócić uwagę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej na fakt, że przepis art. 73 Konstytucji RP gwarantuje każdemu wolność korzystania z dóbr kultury. - Jedną z form realizacji konstytucyjnej wolności obywateli do korzystania z dóbr kultury jest dostęp do kultury fizycznej, będącej częścią kultury narodowej, chronionej przez prawo - pisze RPO.
Zdaniem Rzecznika, analiza ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675 ze zm.) jednoznacznie wskazuje, że celem uregulowań prawnych dotyczących tej materii jest m.in. zagwarantowanie obywatelom szerokiego dostępu do uczestnictwa w działalności sportowej, jak również zapobieganie nadużywania przez podmioty zajmujące się realizacją zadań w tej sferze swojej pozycji.
- Zastosowane w Warszawie rozwiązanie nie przyczynia się do promowania misji sportu oraz do zwalczania uprzedzeń i stereotypów wśród kibiców - pisze Rzecznik. I sugeruje, że wprowadzone przez stołeczne kluby zasady powinny respektować konstytucyjne prawa obywateli i umożliwiać niedyskryminacyjny dostęp do dóbr.