Jak zauważa prof. Irena Lipowicz w swoim wystąpieniu, prawo każdego obywatela do składania petycji w interesie własnym, publicznym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami z zakresu administracji publicznej, jest gwarantowane art. 63 Konstytucji.
- Jako prawo polityczne prawo do petycji powinno umożliwiać jednostkom efektywne współdziałanie w wypełnianiu funkcji publicznych. Tymczasem w tak palącej kwestii wciąż brakuje kompleksowego uregulowania ustawowego. Do dziś takiej regulacji doczekały się wyłącznie zagadnienia dotyczące wniosków i skarg dzięki ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego – czytamy w wystąpieniu.
W opinii Rzecznika brak podobnej regulacji w odniesieniu do prawa do składania petycji stanowi poważne zaniedbanie ustawodawcy w zakresie realizacji uprawnień obywateli. - Na pełne poparcie i uznanie zasługuje inicjatywa podjęta przez Senat RP, mająca na celu zlikwidowanie tych braków ustawowych – stwierdza prof. Lipowicz. I dodaje, że propozycja Senatu przewiduje uregulowanie petycji w osobnym akcie prawnym, jakim ma być ustawa o petycjach. - W związku z potrzebą zapewnienia skuteczniejszej ochrony praw człowieka i obywatela RPO przekazuje parlamentowi swoją ocenę i wnioski dotyczące prawnej regulacji prawa petycji.
Wystapienie RPO>>>