Eksperci analizowali konsekwencjach jakie ma wprowadzenie sieci szpitali dla opieki medycznej osób starszych. Ocenili, że geriatria jest dla najstarszych, najbardziej schorowanych pacjentów, którzy mają wiele chorób, wymagają konsultacji wielu specjalistów i potrzebują wsparcia lub opieki innych osób.

Są to - jak dodali - osoby często wcześniej źle leczone i "uszkodzone" przez kolegów lekarzy nie-geriatrów. W ocenie przedstawicieli RPO, nieprawidłowe zaordynowania leków jest 4 przyczyną zgonów wśród najstarszych pacjentów z wielochorobowością.

Bez zmian szpitale będą umieralniami seniorów

Według przedstawicieli komisji zmiany są konieczne bo bez rewolucji w ochronie zdrowia osób starszych, w perspektywie najbliższych dziesięcioleci, szpitale zmienią się w "masowe umieralnie seniorów".

Eksperci zwracają uwagę m.in. na brak oddziałów geriatrycznych. Jak zaznaczają geriatrów nie mogą zastąpić lekarze interniści. - Tak jak opiekę nad dziećmi powierzamy pediatrom a nie internistom, tak seniorzy potrzebują wsparcia geriatrów - podkreślają.

W ich ocenie, pacjent geriatryczny trafiający na oddział internistyczny nie ma szans na właściwą opiekę, ponieważ personel nie ma dla niego wystarczająco dużo czasu, ani nie jest odpowiednio przygotowany. - Nauka geriatrii wymaga uczenia się wg. standardów stosowanych na oddziałach geriatrycznych. Nie można się tego nauczyć u konsultanta geriatrycznego na oddziale ogólnym. Na izbach przyjęć lekarze nie potrafią zidentyfikować pacjentów geriatrycznych i odpowiednio ich kwalifikować, a w konsekwencji taki pacjent jest niewłaściwie leczony. Lekarze interniści nie są przygotowani do zajmowania się pacjentami geriatrycznymi i są odcięci od możliwości nauki przez wprowadzenie sieci szpitali - dodają.

Według prof. Tomasza Kostki, krajowego konsultanta w dziedzinie geriatrii, usługi geriatryczne powinny być kontraktowane na oddziałach internistycznych a te powinny zostać przekształcone w oddziały internistyczno-geriatryczne. Kolejny skutecznym rozwiązaniem - jak dodaje - byłoby wprowadzenie szpitalnej jednodniowej opieki geriatrycznej i hospitalizacji domowej.

Geriatria nie ma wyleczyć a usprawnić pacjenta


Eksperci dodają, że celem opieki geriatrycznej nie jest wyleczenie pacjenta, bo tego nie da się zrobić, ale takie jego usprawnienie, żeby mógł być rehabilitowany, a następnie wrócić do swojego środowiska i dużo lepiej funkcjonować mimo posiadania nadal wielu chorób.

- Choć formalnie uznana została za priorytet w systemie ochrony zdrowia, to nie znajduje się na mapie potrzeb zdrowotnych, nie ma jej w sieci szpitali I i II stopnia. Nie istnieje też w Polsce rehabilitacja geriatryczna. NFZ opornie kontraktuje usługi geriatryczne – choć taka usługa kosztuje średnio o 1300 zł mniej w porównaniu z kosztami tradycyjnego leczenia internistycznego połączonego z pomocą specjalistyczną - zwracają uwagę.