Proponowane przez Ministra Sprawiedliwości nowe uregulowanie warunków i trybu przeprowadzania egzaminu sędziowskiego i egzaminu prokuratorskiego jest wynikiem istotnej zmiany dotychczasowego modelu szkolenia wstępnego. Zgodnie z nowym modelem egzamin sędziowski i prokuratorski będzie przeprowadzany w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przed jedną komisją egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Sprawiedliwości, a nie jak dotąd – przed komisjami egzaminacyjnymi powoływanymi odrębnie dla obszaru każdej apelacji.
Zgodnie z rozporządzeniem, część pisemna egzaminu trwać będzie dwa dni, po 6 godzin dziennie i będzie przeprowadzana przy stałej obecności co najmniej czterech członków komisji egzaminacyjnej. W przypadku egzaminu sędziowskiego część pisemna polegać będzie na opracowaniu orzeczeń, wraz z uzasadnieniami, w sprawie karnej i w sprawie cywilnej. W przypadku egzaminu prokuratorskiego, ta część egzaminu będzie zaś polegała na sporządzeniu apelacji od wyroku w sprawie karnej, pozwu, wniosku albo apelacji w sprawie cywilnej oraz sprzeciwu albo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Oceny rozwiązania każdego zadania praktycznego w ramach części pisemnej egzaminu dokonywać będą – niezależnie od siebie – dwaj członkowie komisji egzaminacyjnej. Każdy z nich wystawi ocenę na piśmie i sporządzi jej uzasadnienie, które dołączone będzie do protokołu posiedzenia komisji. Liczba punktów uzyskanych przez zdającego za rozwiązanie danego zadania praktycznego będzie średnią ocen wystawionych przez obu członków komisji. Liczba punktów, które uzyska zdający z części pisemnej egzaminu będzie natomiast sumą ocen uzyskanych za poszczególne zadania.
Część ustną egzaminu, polegającą na rozwiązaniu kazusów, opracowanych przez zespół egzaminacyjny w zestawach, odrębnie dla każdej dziedziny prawa lub nauki pokrewnej, przeprowadzać będą poszczególni członkowie komisji egzaminacyjnej, każdy w ramach swojej specjalizacji, w obecności pozostałych członków komisji. Członkowie komisji egzaminacyjnej będą mogli zadawać pytania uzupełniające, związane z treścią kazusu z wylosowanego zestawu.
Podstawą ustalenia wyniku egzaminu ma być suma punktów uzyskanych przez zdającego za część pisemną i część ustną egzaminu.

Wynik egzaminu sędziowskiego ustalać się będzie według następującej skali:
1. powyżej 290 punktów – wynik celujący;
2. 250 – 290 punktów – wynik bardzo dobry;
3. 210 – 249 punktów – wynik dobry;
4. 165 – 209 punktów – wynik dostateczny;
5. poniżej 165 punktów – wynik niedostateczny.

Wynik egzaminu prokuratorskiego ustalać się będzie według następującej skali:
1. powyżej 345 punktów – wynik celujący;
2. 295 – 345 punktów – wynik bardzo dobry;
3. 245 – 294 punktów – wynik dobry;
4. 195 – 244 punktów – wynik dostateczny;
5. poniżej 195 punktów – wynik niedostateczny.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 marca 2011 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu sędziowskiego i prokuratorskiego (Dz. U. Nr 54, poz. 283) weszło w życie z dniem 26 marca 2011 r.

 Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line