Kilkudziesięciu posłów Platformy Obywatelskiej złożyło w lasce marszałkowskiej projekt ustawy, które pozbawia partie polityczne waloryzacji subwencji. Projekt ma na celu ograniczenie kwot  subwencji na działalność statutową partii politycznych, z powodu trudnej sytuacji finansów publicznych (zagrożenie przekroczenia II progu ostrożnościowego relacji długu publicznego do PKB).
W uzasadnieniu do projektu czytamy: Rada Ministrów ogranicza wszystkie wydatki, konieczne jest dokonanie kolejnej analizy wysokości wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na subwencję na działalność statutową partii politycznych. Partie polityczne, w pierwszej kolejności, powinny częściowo ograniczyć korzystanie z pieniędzy budżetowych. Zastosowanie środków konsolidujących wydatki publiczne przed przekroczeniem przez państwowy dług publiczny progu 55 % w relacji do PKB, pozwoli na uniknięcie radykalnych rozstrzygnięć, jakie przewidziano w ustawie o finansach publicznych.Należy przypomnieć, że rozwiązanie polegające na ograniczeniu subwencji dla partii politycznych zastosowano już w przeszłości. W 2001 roku na okres dwóch lat – ograniczono wysokość subwencji, poszukując oszczędności.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o partiach politycznych, partia polityczna, która w wyborach do Sejmu samodzielnie tworząc komitet wyborczy otrzymała w  skali kraju co najmniej 3% ważnie oddanych głosów na jej okręgowe listy kandydatów na posłów albo w wyborach do Sejmu weszła w skład koalicji wyborczej, której okręgowe listy kandydatów na posłów otrzymały w skali kraju co najmniej 6% ważnie oddanych głosów, ma prawo do otrzymywania przez okres kadencji Sejmu subwencji z budżetu państwa na działalność statutową. Subwencja ta przysługuje począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym odbyły się wybory, i wypłacana jest do końca roku, w którym odbywają się kolejne wybory. Jeżeli kadencja Sejmu ulegnie skróceniu, wówczas prawo do subwencji przysługujących partiom politycznym wygasa z końcem kwartału, w którym zakończyła się kadencja Sejmu. Wysokość rocznej subwencji dla danej partii obliczana jest zgodnie ze wzorem określonym w art. 29 ustawy o partiach politycznych. Subwencja ta wypłacana jest danej partii politycznej w czterech kwartalnych ratach, w terminie do końca miesiąca następującego po każdym kwartale. Ponadto Minister Finansów jest zobowiązany, w przypadku wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem o ponad 5 %, wydać rozporządzenie o podwyższeniu kwot subwencji dla partii politycznych.
Ustawa o partiach politycznych zakłada, że minister finansów, w drodze rozporządzenia, podwyższy kwoty, subwencji dla partii i politycznych, w przypadku wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem o ponad 5%, w stopniu odpowiadającym wzrostowi tych cen. Wskaźnik wzrostu cen, ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" do 20 dnia pierwszego miesiąca każdego kwartału.Na podstawie powyższych upoważnień Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie podwyższenia kwoty subwencji dla partii politycznej albo koalicji wyborczej (Dz. U. Nr 266, poz. 2236) oraz rozporządzenie z 2008 roku w sprawie podwyższenia kwoty subwencji dla partii politycznej albo koalicji wyborczej (Dz. U. Nr 207, poz. 1301).
Projekt ustawy zakłada zniesie takiego obowiązku ministra właściwego do spraw finansów publicznych poprzez uchylenie przepisu upoważniającego
Jednocześnie projekt ustawy przewiduje utrzymanie dotychczasowej wysokości subwencji, ukształtowanej rozporządzeniem Ministra Finansów z 7 listopada 2008 roku.