W dniu 27 stycznia wchodzą w życie zmiany w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 908 z późn. zm.) wprowadzone ustawą z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1450 z późn. zm.).

Warunki naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej wszystkich zobligowanych do tego podmiotów określa Uchwała Nr 42/2013 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zasad i trybu naliczania oraz utrzymywania rezerwy obowiązkowej (Dz. Urz. NBP poz. 21), natomiast stopę rezerwy i wysokość jej oprocentowania zostały ustalone przez Radę Polityki Pieniężnej w Uchwale Nr 15/2013 z dnia 5 listopada 2013 r. w sprawie stóp rezerwy obowiązkowej banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej oraz wysokości oprocentowania rezerwy obowiązkowej (Dz. Urz. NBP poz. 20.).

W LEX dla Banków przygotowana została analiza pt. Rezerwa obowiązkowa, w której poza komentarzem praktycznym pozwalającym zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi rezerwy obowiązkowej z uwzględnieniem nowelizacji dostępne są również: wszystkie akty prawne, orzeczenie, pisma urzędowe, literatura branżowa, projekt ustawy wprowadzającej zmiany w tym zakresie wraz z uzasadnieniem, zestawienia:

- Stopa rezerwy obowiązkowej banków,

- Stopa rezerwy obowiązkowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej

oraz wzory:

- Deklaracji w sprawie wysokości rezerwy obowiązkowej banku,

- Deklaracji w sprawie wysokości rezerwy obowiązkowej spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej/Kasy Krajowej.

Analiza znajduje się w Zagadnieniach: Ustrój i organizacja/ Narodowy Bank Polski/ Rezerwa obowiązkowa

Źródło: Dz. U. z 2013 r., poz. 908 z późn. zm.