Zgodnie z ustaleniami poczynionymi 15 maja podczas spotkania ministra Michała Boniego z Johannesem Hahnem, unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Komisji Europejskiej przygotowano "Remedial Action Plan" (RAP), który ma pomóc w odmrożeniu unijnych pieniędzy na rozwój e-administracji. Przedstawione Komisji Europejskiej działania naprawcze dotyczą całego systemu zarządzania i kontroli nad projektami oraz obejmują wszystkie projekty realizowane w ramach 7 osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, pozwalając na skuteczniejsze zarządzanie dalszą realizacją inwestycji informatycznych - czytamy w komunikacie MAC.
- Kompleksowy plan naprawczy mógł powstać w dwa tygodnie dzięki opublikowanemu przez nas w kwietniu raportowi Państwo 2.0 Nowy start e-administracji. Zawarliśmy w nim rekomendacje dotyczące działań naprawczych, które szczegółowo opisujemy w RAP. Najważniejsza jest systemowa poprawa zarządzania projektami, wzmocnienie narzędzi monitoringu i kontroli oraz etapowa ocena realizacji projektów. Kolejnym krokiem jest ocena rozwiązań i projektów, w ramach wspólnego zespołu z KE, tak by do 20 czerwca wypracować ostateczne przesłanki podjęcia dobrej dla nas decyzji na rzecz odblokowania unijnych środków. Spodziewamy się decyzji najwcześniej jesienią, bowiem KE ma formalnie pół roku na ustosunkowanie się do wniosku - powiedział minister Michał Boni.
Z informacji MAC wynika, że najważniejsze zmiany dotyczą wzmocnienia systemu monitorowania projektów i weryfikacji osiąganych postępów realizacji oraz silniejszego powiązania go z procedurą weryfikacji wniosków o płatność oraz wynikami kontroli. Tak prowadzona analiza stanu zaawansowania prac pozwoli stwierdzić z wyprzedzeniem czy osiągnięcie założonych celów nie jest zagrożone. Zwiększona zostanie również intensywność wsparcia doradczego udzielanego beneficjentom projektów. W tym celu przeprowadzone zostaną obowiązkowe szkolenia dla osób uczestniczących w projektach w zakresie zamówień publicznych, w tym szkolenie z zakresu działań antykorupcyjnych.
MAC informuje też, że część zmian instytucjonalnych i organizacyjnych i personalnych została już wprowadzona, zarówno w Centrum Projektów Informatycznych (CPI), Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (WWPE) jak i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). MAC zobowiązał się przygotować procedury dla przygotowanego planu naprawczego do 20 czerwca br. W tym samym terminie zostaną wyznaczone zmodyfikowane kamienie milowe dla wszystkich projektów. Wypracowanie przesłanek dla Komisji Europejskiej (KE) dla odblokowania unijnego finansowania oraz zaakceptowanie przez nią zaproponowanych działań naprawczych powinno zaowocować przywróceniem przynajmniej w części unijnego finansowania projektów realizowanych w ramach 7 osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Formalnie Komisja Europejska ma pół roku na ustosunkowanie się do wniosku, licząc od daty złożenia wniosku 20 kwietnia br.