Dotychczas niezależnie od formy złożenia reklamacji (ustnie, pisemnie lub elektronicznie) usługodawca był zobowiązany do udzielenia odpowiedzi „na papierze”.
Jeśli nie dokonamy wyboru, odpowiedź dotrze do nas tą drogą, którą złożyliśmy reklamację. Tym samym kontakt z usługodawcą będzie dopasowany do naszych preferencji, a nie narzucany przez regulacje prawne.
Jak podkreśla Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które wydało te przepisy zmiana służy usprawnieniu komunikacji między użytkownikami i dostawcami usług telekomunikacyjnych, ułatwiając wymianę informacji i dostosowując jej formę do tego, jaki sposób kontaktu jest dla nas najbardziej intuicyjny.

Będzie szybciej i pewniej
Dzięki nowym przpisom, korzystając z korespondencji e-mail lub elektronicznego biura obsługi abonenta w krótszym czasie uzyskamy odpowiedź na wniesioną reklamację (niż tradycyjną pocztą), a po odpowiedź o odrzuceniu reklamacji nie będziemy już musieli iść na pocztę. Co więcej, jeśli odpowiedź usługodawcy do nas nie dotarła, będziemy mogli zażądać ponownego wysłania odpowiedzi, jej kopii lub duplikatu.
Dzięki zmienionym przepisom skorzystają zarówno abonenci jak i przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy będą mogli zaoszczędzić na obsłudze korespondencji papierowej i listach poleconych. Postępowanie reklamacyjne będzie też przebiegało sprawniej.

Dbamy o środowisko
Autorzy nowego rpozporządzenia podkreślają też, że coraz więcej z nas korzysta z komunikacji drogą elektroniczną i chętnie zrezygnujemy z mnożenia papierowych dokumentów. To dodatkowa i długoterminowa korzyść z wprowadzenia nowego rozporządzenia regulującego zasady składania reklamacji usług telekomunikacyjnych. - Oszczędzamy czas i cenne leśne zasoby! - czytamy w wydanym przez resort oświadczeniu.
Rozporządzenie jest dostępne pod linkiem: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2014/284/1