Projekt przewiduję możliwość rejestracji drogą elektroniczną oraz upraszcza procedury związane m.in. z koniecznością udokumentowania przed urzędem stanu prawnego lokalu, w którym chcemy się zarejestrować. Ponadto będzie się można zarejestrować w lokalu bez zgody i wiedzy właściciela, co obecnie jest niemożliwe. Rejestrujący się będzie musiał podać dane właściciela lokalu, który o fakcie rejestracji zostanie powiadomiony przez urząd.

W przeciwieństwie do obecnej ustawy uwzględniającej grzywnę w wysokości 5 tys. zł lub karę ograniczenia wolności za niedopełnienie obowiązku meldunkowego, w przypadku braku rejestracji nie będzie żadnych kar finansowych. Rejestracja ma służyć wskazaniu adresu do doręczeń. Obowiązek będzie dotyczył rejestracji w tzw. podstawowym miejscu zamieszkania, czyli miejscu, w którym koncentrują się więzi osobiste osoby rejestrującej i do którego zwykle powraca niezależnie od czasowych nieobecności. Osoba zamieszkała na terenie Polski, oprócz podstawowego miejsca zamieszkania będzie mogła zgłosić także dodatkowe miejsce pobytu, w szczególności jeżeli przebywa w nim w związku z wykonywaniem pracy zawodowej, nauką lub leczeniem.

Obecnie – zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 1974 r. nr 14, poz. 85) – za uchylanie się od obowiązku meldunkowego można zostać ukaranym karą grzywny lub nawet ograniczeniem wolności do miesiąca. Osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, obowiązana jest zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia. Osoba, która przybywa do hotelu albo do zakładu udzielającego pomieszczenia w związku z pracą, nauką, leczeniem się lub opieką społeczną, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy przed upływem 24 godzin od chwili przybycia.