Mimo starań opozycji nie udało się uratować budżetów Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm w uchwalojen usatwie budżetowej mocno obciął pieniądze obu tym instytucjom. Opozycja w Senacie chciała to chociaż częsciowo odbudować. - Nie było tu obcięcia budżetów, lecz jedynie ich zamrożenie na poziomie z 2015 r. - przekonywał wtedy senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący komisji pracującej na tą ustawą. - Proszę nie manipulować danymi. Proszę być uczciwym w tej sprawie. W 2015 r. Rzecznik miał do dyspozycji 37,6 mln zł. W tym roku będzie miał 35,6 mln zł. To nie zamrożenie, tylko obcięcie - mówił senator niezależny Marek Borowski. Podobnie było w przypadku Trybunału. - No jest obcięcie, ale niewielkie - przyznał w końcu senator Bierecki.

Zaproszenie na szkolenie: Nieodpłatna pomoc prawna oraz edukacja prawna>>>

Inna przyjęta przez Sejm poprawka Senatu zakłada zwiększenie o ponad 5,4 mln zł wydatków pionu archeologicznego Instytutu Pamięci Narodowej. O tyle samo niższe miałyby być natomiast wydatki majątkowe Krajowej Rady Sądownictwa. Sejm zatwierdził także poprawkę przekazującą 3 mln zł na dofinansowanie remontu budynków pokoszarowych na potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie, kosztem zmniejszenia rezerwy celowej na prokuratury i Krajową Radę Sądownictwa.

Posłowie opowiedzieli się też za zmniejszeniem o ok. 1,8 mln zł budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pieniądze te mają trafić m.in. na finansowanie udziału polskiej reprezentacji w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, a 100 tys. zł z tego samego źródła ma sfinansować konkurs na projekt pomnika Stanisława Pyjasa w Krakowie, w 40. rocznicę jego śmierci. (ks/pap)

Więcej: Sejm zgodził się na 20 poprawek Senatu do budżetu>>

 

Dowiedz się więcej z książki
Polskie prawo konstytucyjne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł