Raport "Państwo i My. Osiem Grzechów Głównych Rzeczypospolitej" wskazujący najważniejsze wymiary funkcjonowania państwa, które wymagają naprawy, był we wtorek przedmiotem debaty zorganizowanej w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.
Ogłoszony w grudniu ub. roku raport przygotowany został przez 13 ekspertów pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera. Wśród ośmiu grzechów głównych Rzeczypospolitej wymienia przede wszystkim unikanie rządzenia i ucieczkę od odpowiedzialności ("manipulowanie opinią publiczną stało się najważniejszym instrumentem sprawowania władzy publicznej"), połączone z cynizmem politycznym oraz obietnicami bez pokrycia. Pozostałe grzechy wymienione w raporcie to: brak wyobraźni strategicznej i suwerennej myśli rozwojowej (reaktywny model rządzenia, filozofia "ciepłej wody w kranie"), destrukcja sfery publicznej (słabe obywatelskie mechanizmy korekty złego rządzenia), obywatelska pasywność i roszczeniowość, systemowa niezdolność do kojarzenia bezpieczeństwa i rozwoju (państwo ma mentalność poborcy podatkowego, a nie myślącego rozwojowo gospodarza).

Zaproszenie na szkolenie: Zasady technik prawodawczych>>>

Jak poinformowano, raport powstawał przez półtora roku, a ukończony został 10 listopada 2015 r. Jego autorami, poza samym Hausnerem są Andrzej Antoszewski, Edwin Bendyk, Maciej Frączek, Anna Giza, Grzegorz Gorzelak, Hubert Izdebski, Rafał Matyja, Stanisław Mazur, Bartłomiej Nowak, Jacek Raciborski, Janusz Reiter i Dawid Sześciło.
Prof. Jerzy Hausner, prezentując uczestnikom debaty swój raport, mówił, że wskazane przez autorów grzechy są najbardziej fundamentalne i to one są powodem braku skuteczności wielu prób zmian w Polsce. Wskazywał, że "często ścieżka rozwoju zatacza koło i wiedzie do punktu wyjścia", a reformatorzy wracają na stare tory i wpadają w stare koleiny. Jako przykład dziedziny reformowanej w taki sposób w dokumencie przedstawione zostało górnictwo.
Hausner przekonywał też, że ważne jest ustalenie "na co trzeba zmienić", stąd, jak dodał, raport kończy się 18 cechami "dobrego państwa". W myśl tych zasad dobre państwo powinno być m.in. "pierwszoplanowym aktorem", organizującym życie społeczne, powinno opierać się na "skonsolidowanym ładzie konstytucyjnym", powinno działać transparentnie, odnawiać swą polityczną legitymację, unikać pokus technokratycznych, w sposób podmiotowy traktować organizacje obywatelskie, prowadzić długofalową politykę demograficzną, dbać nie tylko o ilość miejsc pracy, ale o jakość pracy. - Przede wszystkim jednak dobre państwo powinno, dodawał, stosować zasady przyzwoitej legislacji i kierować się w swoich działaniach "rządami prawa", a nie "rządami poprzez prawo. Musimy też działać zgodnie z regułami, w przeciwnym razie żadna zmiana nie będzie trwała i rozwojowa - podkreślał Hausner. (ks/pap)
 

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł