Ernst & Young opublikował raport dotyczący globalnych trendów rynku IPO w 2006 r. i w pierwszej połowie 2007 r. Z raportu wynika, iż nastąpił wzrost w kategorii transakcji transgranicznych, co wpłynęło na zwiększenie płynności i wprowadzenie obostrzeń na giełdach lokalnych. To z kolei zachęciło spółki do wejścia na lokalne giełdy – 90% spółek na świecie decyduje się na sprzedaż akcji na swoich rynkach pierwotnych.

Rekordowe wyniki odnotowano w 2006 r., gdy suma transakcji osiągnęła poziom 246 mld USD. Inwestorzy poszukują wysokiej stopy wzrostu również na rynkach wschodzących. Na rynku chińskim łączna wartość ofert publicznych wyniosła 56,6 mld USD, a rekordową ofertę odnotowano na tym rynku, gdy Chiński Bank Przemysłowo-Handlowy zebrał od inwestorów 22 mld USD. Na rynkach Wschodnioeuropejskich to nadal Rosja napędza wzrost.

Pozostałe ważne trendy:

  • Globalny rynek IPO odnotował gwałtowny wzrost i osiągnął szczyt w 2006 r., następnie sił dostarczyły mu wielkie transakcje na rynkach wschodzących, a dzięki utrzymującej się na wysokim poziomie liczbie ofert publicznych te pozytywne trendy utrzymały się także w 2007 r.
  • Poszukujący możliwości wzrostu inwestorzy polują na wyższe stopy wzrostu za granicą, zwłaszcza na rynkach wschodzących.
  • W miarę poszerzania horyzontów przez globalny kapitał i tworzenia nowych światowej klasy centrów finansowych, giełdy w Hongkongu i Londynie przyciągają kolejne największe oferty publiczne.
  • Rywalizacja pomiędzy światowymi giełdami prowadzi do transatlantycznej fuzji pomiędzy Nowojorską Giełdą Papierów Wartościowych i Euronextem – sojuszem giełd w Paryżu, Brukseli, Amsterdamie i Lizbonie. Spodziewane są także kolejne sojusze pomiędzy giełdami.
  • Wpływ rynku private equity na światowy rynek IPO zwiększa się w miarę wzrostu wartości wykupów lewarowanych.

    (Źródło: EY/KW)