Radcowie świętują 30-lecie samorządu

Trzydziestolecie swojego samorządu świętują w piątek radcowie prawni. – Jesteśmy dziś poważnym i największym zawodem prawniczym o ugruntowanej pozycji na rynku – mówią przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych.

Trzydzieści lat temu, 6 lipca 1982 roku uchwalona została przez Sejm ustawa o radcach prawnych, która na trwale zdefiniowała ten zawód, nadała mu status zawodu zaufania publicznego i ustanowiła samorząd zawodowy. – Mamy powody do satysfakcji po tych 30 latach. Jesteśmy największym i najnowocześniejszym z samorządów zawodów prawniczych, który skutecznie dostosowuje się do zmieniających się realiów – mówi prezes KRRP Maciej Bobrowicz. A wiceprezes Dariusz Sałajewski dodaje, że dowodem na to jest to, że aplikacja radcowska cieszy się największą popularnością wśród absolwentów prawa.

Jak poinformowali przedstawiciele samorządu podczas czwartkowej konferencji prasowej, samorząd obejmuje obecnie ponad 30 tysięcy radców prawnych i ponad 10 tys. aplikantów zrzeszonych w 19 okręgowych izbach.

Jak podkreślają działacze samorządu, nie jest on tylko organizacją grupującą doskonale przygotowanych do świadczenia pomocy prawnej fachowców, ale także organizującą dla nich sprawny i na wysokim poziomie merytorycznym system kształcenia. Ustawa wprawdzie nie zobowiązuje radców do stałego doskonalenia zawodowego, ale samorząd sam ustanowił taki obowiązek, a następnie stworzył wiele sposobów jego wypełniania, zarówno w formach stacjonarnych, jak i w coraz bardziej popularnym systemie e-learning.

Środowisko radców prawnych włącza się też w rozwiązywanie różnorodnych problemów społecznych. Uczestniczy np. aktywnie w pracach mających doprowadzić do stworzenia systemu bezpłatnej pomocy prawnej dla osób ubogich. Ponieważ jednak nie udaje się tego projektu doprowadzić do finału, to radcowie rozwijają swój własny system bezpłatnych porad. Raz do roku jest to organizowane w formie ogólnopolskiej akcji „Niebieski parasol”, ale w poszczególnych regionach jest wiele tego typu lokalnych przedsięwzięć, a liczna grupa radców prawnych uczestniczy w świadczeniu pomocy pro bono w ramach organizacji pozarządowych, fundacji czy kościołów.

W tej dziedzinie samorząd podejmuje też zabiegi o uporządkowanie problemu opodatkowania darmowej pomocy prawnej. – Mimo pewnych postępów w rozmowach z resortami sprawiedliwości i finansów, wciąż jeszcze nie możemy powiedzieć radcom prawnym, że mogą udzielać bezpłatnej pomocy bez żadnych obaw o wejście w konflikt z aparatem skarbowym – mówi Maciej Bobrowicz. I dodaje, że to jest przykład działań społecznych samorządu radcowskiego. – Bo my przecież nie walczymy o coś dla siebie, tylko dla niezamożnych ludzi, którzy zwracają się do nas o bezpłatną pomoc – mówi. Ale prezes liczy, że uda się tę sprawę wkrótce załatwić.

Podobnie optymistycznie podchodzi szef samorządu do sprawy poszerzenia uprawnień radców prawnych do prowadzenia obron karnych. To ostatnia już kompetencja zawarowana tylko do adwokatów. Radcowie od lat zabiegają o zmianę w tej dziedzinie, a jako argument podają fakt, że obecnie aplikanci radcowscy mają w programie swojego szkolenia również prawo karne, a ponad 10 tys. radców wykonujących już zawód ma też potwierdzone przeszkolenie z tej dziedziny. Jak twierdzi prezes Bobrowicz, projekt jest już dość zaawansowany, a wkrótce zajmie się nim Komitet Rady Ministrów. – Liczę na to, że jeszcze za mojej kadencji, która kończy się jesienią tego roku, odpowiednia zmiana w ustawie zostanie uchwalona – mówi prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Jubileusz 30-lecia jest obchodzony w tych dniach we wszystkich lokalnych izbach samorządu radcowskiego. We wszystkich z nich odbywają się tej okazji uroczyste akademie, w niektórych dodatkowo zawody sportowe, np. bieg masowy we Wrocławiu, regaty w Poznaniu, a grupa radców z Rzeszowa wyruszyła rowerami do Wiednia, gdzie spotka się z austriackimi kolegami po fachu. Oryginalną formę świętowania rocznicy wybrali radcowie z Torunia, którzy przez dwa tygodnie oddawali honorowo krew. We wszystkich natomiast regionach formą obchodów jest udzielanie osobom potrzebującym bezpłatnych porad prawnych.

Krzysztof Sobczak

Artykuł pochodzi z serwisu: www.kancelaria.LEX.pl

Data publikacji: 6 lipca 2012 r.