Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", tak uważa Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych (OBSL). Projekt ustawy wprowadzający taką możliwość czeka właśnie na głosowanie w Senacie. Jego głównym celem jest odciążenie prokuratorii od spraw sądowych o niskiej istotności z punktu widzenia ochrony praw lub interesów Skarbu Państwa.

Nowelizacja przyznaje jej jednak nową kompetencję, tj. przejmowanie – na polecenie premiera – zastępstwa procesowego niektórych państwowych osób prawnych za ich zgodą. Ma to pozwolić wykorzystać doświadczenie procesowe oraz wiedzę radców prokuratorii. W ocenie radców prawnych trudno jednak uznać ten argument za wystarczający. W opinii przypominają, że prokuratoria została utworzona w celu ochrony praw i interesów Skarbu Państwa, a ustawodawca świadomie zrezygnował z powierzania jej ochrony prawnej państwowych podmiotów. „Skoro państwowe osoby prawne tworzy się głównie po to, żeby przesunąć kompetencje w zakresie cywilnoprawnych stosunków gospodarczych z urzędników państwowych na rzecz specjalistów pełniących funkcje organów państwowych osób prawnych, to należy zachować w tej materii konsekwencję” – akcentuje ośrodek.
„Jedną z podstawowych zasad polskiego porządku prawnego jest równa dla wszystkich ochrona własności i innych praw majątkowych . W tym przypadku dana kategoria osób uzyskuje dodatkową pomoc. Można tutaj mówić o specjalnym uprzywilejowaniu” – uważa OBSL. Więcej>>>

Czytaj: Prokuratoria Generalna zajmie się tylko największymi sprawami Skarbu Państwa>>>

  Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych>>>