Portal ma być wielojęzyczny (wszystkie języki oficjalne UE) i dostępny w systemie 24/7. Odnalezienie prawnika będzie możliwe za pośrednictwem różnych pól wyszukiwania na podstawie wybranych kryteriów (geograficzne – kraj, region, miasto, deklarowanych obszarów prawa, języka itp.).
Na lata 2010 – 2012 przewidziany jest etap pilotażowy, w którym uczestniczą samorządy prawnicze z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Danii, Węgier, Belgii, Francji, Grecji, Włoch, Holandii i Luksemburga Po tym okresie do projektu mogą zostać włączone wszystkie kraje członkowskie UE.
Koszt zbudowania systemu ponosi CCBE i jest on finansowany w 80 proc.  z dotacji otrzymanej od Komisji Europejskiej. Wdrożenie projektu na poziomie krajowym i późniejsze utrzymanie systemu spoczywa na organizacjach członkowskich CCBE (Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy).
Prezydent CCBE, którym wtedy był Jose Maria Davo Fernandez,  zwrócił się do samorządów prawniczych z prośbą o wstępną deklarację zaangażowania w projekt do 2 lipca, ze względu na presję ze strony Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że do 5 lipca musi otrzymać takie deklaracje ze strony organizacji członkowskich CCBE z co najmniej 13 krajów europejskich. Brak takich deklaracji spowodowałby wykluczenie CCBE z udziału w projekcie i pogorszenie stosunków z Komisją.
W dniu 1 lipca 2011 roku, z upoważnienia prezesa KRRP Macieja Bobrowicza i wiceprezesa Dariusza Sałajewskiego złożona została deklaracja uczestnictwa w projekcie pilotażowym wraz z wyborem wariantu II – „technical mirror”, potwierdzona następnie przez Prezydium KRRP.

Rafał Ciesielski
Źródło: e-kirp.pl