W przyjętym w sobotę 12 marca br. stanowisku Krajowa Rada Radców Prawnych stwierdza, że z głębokim zaniepokojeniem obserwuje kolejne przypadki łamania podstawowych zasad państwa prawa, przejawiające się w lekceważeniu niezależności i niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego oraz nierespektowaniu jego orzeczeń. - Pogłębianie się kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego zagraża pozycji władzy sądowniczej w Polsce. Istniejący spór negatywnie wpływa na wizerunek naszego kraju
i postrzeganie go jako demokratycznego państwa prawa na forum międzynarodowym - czytamy w opinii.
TK: grudniowa ustawa o Trybunale niezgodna z konstytucją>>
Zdaniem jej autorów właściwe funkcjonowanie władzy sądowniczej jest fundamentem demokratycznego państwa prawa. Podważanie autorytetu władzy sądowniczej prowadzi do kreowania przez władze państwowe dwóch konkurencyjnych porządków prawnych, powodując erozję zaufania obywateli do prawa i organów państwa.
W ocenie Krajowej Rady Radców Prawnych szansą dla osiągnięcia porozumienia między stronami będzie zrealizowanie zaleceń wskazanych w opinii Komisji Weneckiej przedstawionej w dniu 11 marca 2016 r. Podjęcie działań proponowanych przez Komisję Wenecką może rozpocząć proces wychodzenia z konfliktowej sytuacji i przywracania ładu konstytucyjnego w Polsce.
Czytaj: Komisja Wenecka: osłabienie TK zagraża rządom prawa w Polsce>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Polskie prawo konstytucyjne
|