Projekt ustawy o CIT pozwala na podawanie do publicznej wiadomości indywidualnych danych majątkowych grupy podatników o najwyższych przychodach.

Istota zmiany zawartej w nowelizowanym przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych polega na podawaniu przez Ministra Finansów do publicznej wiadomości indywidualnych danych 4 500 podatników tego podatku o największych przychodach. A także  dotyczące wszystkich podatkowych grup kapitałowych.

Projekt pozwala na podawanie do publicznej wiadomości indywidualnych danych majątkowych grupy podatników o najwyższych przychodach. Nie kwestionując dopuszczalności takiego rozwiązania Rada Legislacyjna zwraca uwagę, że należy je oceniać z perspektywy konstytucyjnych gwarancji dotyczących ochrony życia prywatnego, w tym ochrony informacji o stanie majątkowym przedsiębiorcy (art. 47 Konstytucji).
Zdaniem ekspertów Rady projekt umożliwia realizację społecznej kontroli nad działalnością największych podmiotów gospodarczych nie powodując równolegle wzrostu kosztów prowadzenia przez nie działalności gospodarczej na obszarze  Polski.

Rada zastrzega jednak, że upublicznianie danych podatkowych powinno mieć charakter uzupełniający w stosunku do innych sposobów zwalczania nadużyć podatkowych.
Zdaniem prof. dr Antoniego Hanusza, który tezy  tego stanowiska przygotował,  nie może ujść uwadze, że podmioty, których informacje podatkowe byłyby podane do publicznej wiadomości, dokonują w Polsce licznych inwestycji i dysponują wypracowaną przez lata reputacją. Rezygnacja z prowadzenia działalności w Polsce wiązałaby się dla nich ze znacznymi stratami finansowymi i utratą udziałów na największym w Europie Środkowo-Wschodniej rynku wewnętrznym. Według prof. Hanusza rezygnacja z prowadzenia działalności w Polsce tylko z powodu opublikowania informacji podatkowych danego podmiotu wydaje się być mało prawdopodobna.