Informację o odrzuceniu wniosku dr. Warchoła podał na swoim twitterowym koncie dr Kamil Zaradkiewicz, dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jednak jak poinformował serwis Lex.pl dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Tomasz Giaro, decyzja rady jest pozytywna.

Jak mówi, informator mógł pomylić wymaganą większość z tą potrzebną do zatwierdzenia habilitacji, kiedy to konieczna jest większość bezwzględna. - Tymczasem dla zatwierdzenia wniosku o wszczęcie przewodu habilitacyjnego wymagana jest większość zwykła, którą wnioskodawca uzyskał - 44 głosy były za, 38 przeciw - mówi prof. Giaro.

Jak zaznacza dziekan, ta decyzja oznacza, że na wydziale zostanie przeprowadzony przewód habilitacyjny. Po jego zakończeniu Rada Wydziału głosować będzie jeszcze raz i wtedy podejmie decyzję o przyznaniu habilitacji, albo nie. - Wtedy będzie potrzebna większość bezwględna. Gdyby w tym przyszłym głosowaniu utrzymał się taki sam rozkład głosów, to habilitacja dr. Warchoła nie zostałaby zatwierdzona. Ale nie ma co uprzedzać faktów - stwierdza prof. Tomasz Giaro.

Dr Marcin Warchoł 23 czerwca 2017r. złożył wniosek do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów o przeprowadzenie postępowania  habilitacyjnego na Wydziale Prawa i Administracji UW. 26 czerwca  – Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów zwróciła się do Rady Wydziału Prawa i Administracji UW o przeprowadzenie postępowania habilitacyjnego i wyznaczenia trzech członków komisji habilitacyjnej.

Marcin Warchoł (ur. 13 lipca 1980 r.) jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem nauk prawnych i adwokatem.

W latach 2006 – 2007 był asystentem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, a od 2009 r. rzecznika praw obywatelskich dr Janusza Kochanowskiego.
Jest zastępcą Dyrektora Instytutu Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji UW, wiceprzewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów i Doktorantów UW, wiceprezesem Fundacji Ius et Lex oraz opiekunem naukowym koła studentów na Wydziale Prawa i Administracji UW "Dobro Wspólne".

Był stypendystą Instytutu Maxa Plancka we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech w dziedzinie prawa karnego. Ukończył Szkołę Prawa Włoskiego i Europejskiego przy Wydziale Prawa UW i Wydziale Prawa w Catanii i Mediolanie.
Opublikował wiele prac naukowych w języku polskim i niemieckim z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego.