Według ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, mnożenie instytucji publicznych, czy dublowanie pracy innych, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, to nie najlepszy sposób na walkę z „wpadkami" urzędników, którzy potrafią doprowadzić firmę do bankructwa. - Nie potrzeba nam kolejnego urzędu, który będzie bronił przedsiębiorców, lecz rozwiązań systemowych pozwalających unikać kosztownych dla przedsiębiorców pomyłek, które popełniają, np. urzędy skarbowe, czy sądy. Nowy rzecznik niewiele w tej kwestii zmieni. Konieczne są wysiłki, które poszerzą wiedzę i kulturę prawną urzędników. Konieczna jest poprawa relacji, na różnych szczeblach, biznesu z administracją. Dopóki urzędnicy będą spoglądać na przedsiębiorców jako na potencjalnych przestępców, dopóty będą się zdarzać różne akty bezprawia fundowane w majestacie prawa przez rozmaite urzędy (skarbowe, ZUS, ale również przez sądy i prokuraturę). Nowy rzecznik przedsiębiorców nie zastąpi resortów finansów, czy sprawiedliwości, które powinny zrobić wszystko, aby poziom wiedzy i kompetencji, np. urzędników skarbowych, czy sędziów wykluczał fatalne pomyłki - czytamy w opinii organizacji pracodawców.
Zdaniem jej autorów, potrzebna jest również kompleksowa, spójna reforma stanowienia i stosowania prawa, która poprawi jego jakość, a tym samym ograniczy nierówność traktowania przedsiębiorców, restrykcyjność, czy wysokie koszty dla firm. Warto też zadbać o ustawowe uregulowanie systemu odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy zostali poszkodowani na skutek błędnych decyzji urzędników - napisano w dokumencie.
Zdaniem jego autorów warto także sprawdzić, jak funkcjonuje ustawa o majątkowej odpowiedzialności urzędników, która miała ich „zdyscyplinować" i korzystnie wpłynąć na rzetelność i przejrzystość załatwiania przez nich spraw.
- Kuriozalny jest również pomysł, aby nowy urząd był finansowany z części środków wpłacanych przez przedsiębiorców na Fundusz Pracy - napisano w opinii Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan