Autorzy opinii sugerują jednak dodanie rozwiązań lepiej zabezpieczających wierzycieli banków hipotecznych.

Głównym celem zmian przygotowanych przez Ministerstwo Finansów jest utrzymanie stabilności polskiego systemu bankowego. Ustawa ma znowelizować Prawo upadłościowe i naprawcze tak, aby listy zastawne stanowiły lepsze zabezpieczenie dla wierzycieli. Resort finansów chce, by w przypadku upadłości banku zapadalność listów zastawnych była z mocy prawa wydłużana o rok. Podczas tego okresu wszelkie płatności odsetek byłyby dokonywane z zasadami określonymi w warunkach emisji danej serii listów. Obowiązkowe będzie również przeprowadzenie dwóch testów: nadmiernego zadłużenia i płynności. Pierwszy ma na celu sprawdzenie, czy aktywa objęte rejestrem zabezpieczeń pozwalają na spłatę wierzycieli uprawnionych z listów zastawnych. Drugi wykaże, czy spłata będzie możliwa w terminach wskazanych w warunkach emisji listów.

Lewiatan pozytywnie ocenia plany resortu, uważa jednak, że zmiany powinny pójść o krok dalej.
- Rozważyć należy doprecyzowanie przepisu art. 92 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, który aktualnie zezwala na naliczanie odsetek od wierzytelności zabezpieczonych wpisem w bliżej nieokreślonym rejestrze, tak by z przepisu tego jasno wynikało, że chodzi tutaj o wierzytelności wpisane do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych - mówi Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Według ekspertów Lewiatana projekt pomija istotną kwestię dotyczącą zaliczania przez banki hipoteczne rezerw na nabyte wierzytelności kredytowe od banków uniwersalnych jako koszty uzyskania przychodów. Niepewność banków hipotecznych budzi również brak jednoznacznego zwolnienia z opodatkowania transferu wierzytelności hipotecznych z banku uniwersalnego do banku hipotecznego.