iStarostasta sulęciński i burmistrz Sulęcina Michał Deptuch przekonywali w Warszawie, że sąd w Sulęcinie potrzebny jest przede wszystkim lokalnej społeczności.

Stanowisko zarządu powiatu jest jednoznaczne: „ Likwidacja sądu w Sulęcinie utrudni realizację konstytucyjnej zasady dostępności obywatela do wymiaru sprawiedliwości i podstawowych instytucji państwa (…)”. Ponadto samorządowcy wskazują, że zmiany oznaczać będą sukcesywne osłabianie powiatu jako jednostki administracyjnej, miasta, a także całego terenu, w tym innych instytucji. Obniżona zostanie atrakcyjność gospodarcza i inwestycyjna regionu.

Głos samorządowców poparli również mieszkańcy powiatu, którzy złożyli 12 tysięcy podpisów sprzeciwiających się planom reorganizacji sądów w kraju. Swój apel o pozostawienie sądu w Sulęcinie do ministra sprawiedliwości solidarnie podpisali wszyscy burmistrzowie i wójtowie miast i gmin z powiatu sulęcińskiego oraz burmistrz Ośna Lubuskiego. W swoim piśmie podkreślali oni, że tak dalece ingerujące w życie lokalnej społeczności zmiany, podejmowane są bez wcześniejszych konsultacji i prowadzą do nieuzasadnionego wzmocnienia jednych samorządów kosztem drugich. Swoje stanowisko w tej sprawie wyrażą również radni powiatowi, którzy spotkają się na sesji 31 stycznia. Władze powiatu sulęcińskiego zabiegają ponadto u lubuskich parlamentarzystów o intensywne starania na rzecz pozostawienia sądu w Sulęcinie.

Sąd w Sulęcinie utworzony został 1 lipca 1997 roku. Jego likwidację zakładają zmiany rozporządzeń ministerstwa sprawiedliwości, zgodnie z którymi konieczne jest zniesienie niektórych sądów rejonowych i tworzenie zamiejscowych wydziałów sądów.