W przedmiotowej sprawie podatnik, w wyniku pożaru dokumentów, nie przedłożył wszystkich faktur zakupu towarów i usług, co spowodowało, że nie udokumentował w pełni prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w składanych deklaracjach VAT - 7 za poszczególne okresy 2000 r.
WSA wskazał jednak, że faktury muszą istnieć w dacie dokonywania rozliczenia podatkowego, albowiem w tym dniu podatnik korzysta z przysługującego mu prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Tym samym, obiektywna niemożność przedłożenia wszystkich faktur VAT za poszczególne okresy rozliczeniowe 2000 r. na etapie postępowania kontrolnego prowadzonego cztery lata później oraz późniejszego postępowania podatkowego, sama przez się, nie może przesądzać o braku prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w deklaracjach VAT - 7.
Dodatkowo, zdaniem Sądu organy podatkowe nie uwzględniły, że pod koniec 2000 r. miała miejsce kontrola, z protokołu której wynika, iż na dzień przeprowadzenia kontroli w posiadaniu podatnika znajdowały się faktury VAT, mogące stanowić podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego za okres objęty kontrolą.
W ocenie Sądu, powyższy protokół stanowi pośredni dowód tego, że na dzień składania deklaracji VAT - 7, za miesiące od stycznia do października 2000 r., podatnik dysponował fakturami VAT, których treść była odzwierciedlona w składanych przez niego deklaracjach VAT - 7.
W tej sytuacji Sąd stwierdził, że faktyczny brak faktur VAT, utraconych w związku z pożarem, w przypadku, gdy ich istnienie zostało potwierdzone przez pracowników uprawnionego organu, nie pozbawił podatnika możliwości skorzystania z obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, za dany okres rozliczeniowy.
(I SA/Bk 98/11)

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.nsa.gov.pl, stan z dnia 11 października 2011 r.